Polscy przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa dzięki środkom pieniężnym pochodzącym z dotacji unijnych mogą budować swoją konkurencyjność na rynku i wprowadzać innowacje. Na wsparcie mogą też liczyć startupy na wczesnym etapie rozwoju lub osoby, które dopiero mają pomysł na innowacyjny produkt lub usługę. Jak skorzystać ze wsparcia unijnego? Zapraszamy do lektury!
Tworzenie innowacji jest prostsze, niż się wydaje
Na co dzień można często spotkać się z mitem, że innowacją są rewolucyjne, epokowe pomysły, których wdrożenie poprzedza wiele lat badań. Wielu przedsiębiorców obawia się, że tworzenie innowacyjnych rozwiązań, usług czy produktów jest ponad ich siły. To błąd!
- Po pierwsze, wprowadzanie innowacji nie jest zarezerwowane dla dużych, często międzynarodowych korporacji. Można je tworzyć także w małych, rodzinnych biznesach. Ponieważ innowacją jest nawet drobna, pozornie nieistotna zmiana, która jest czymś nowym w działalności firmy. Może to być na przykład zmiana receptury produktu czy opakowania!
- Po drugie, do tworzenia innowacji w firmie nie potrzebujemy w ogóle działu badań! Dzięki dotacjom UE możemy je na przykład kupić od instytucji je przeprowadzających.
Warto także zdać sobie sprawę, że tworzenie innowacji jest naprawdę opłacalne - może się z nimi wiązać zmniejszenie kosztów produkcji albo ich lepsza jakość. To w oczywisty sposób może wpłynąć na konkurencyjność naszej firmy.
Na jakie wsparcie mogę liczyć?
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku ścieżek, które umożliwią im otrzymanie dotacji na innowacje. Jedną z nich są nabory prowadzone w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
- Jest on skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw. W zależności od naboru o dodatkowe środki mogą starać się mikro, małe i średnie lub duże podmioty. Czasem nabory kierowane są do konsorcjów przedsiębiorstw z innymi instytucjami - takimi jak ośrodki badawcze czy organizacje pozarządowe. Dzięki naborom Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki możemy uzyskać dofinansowanie między innymi na projekty badawczo-rozwojowe, rozwój technologii w naszej firmie czy nowe, innowacyjne produkty.
Warto pamiętać, że w ramach Funduszy Europejskich możemy skorzystać nie tylko z programów krajowych. Każde województwo w Polsce posiada swój własny, regionalny program.
- Z nich również skorzystać mogą przedsiębiorstwa o różnej wielkości, w tym mikro, małe czy średnie, które chcą wdrażać innowacje na terenie danego województwa. Fundusze regionalne umożliwiają dofinansowanie projektów, które dobrze wpisują się w regionalne strategie poszczególnych województw, więc warto sprawdzić aktualne nabory dla poszczególnych województw.
Trzecią opcją, kierowaną do przedsiębiorstw oraz osób działających lub planujących rozpoczęcie działalności na terenie województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy oraz 9 otaczających ją powiatów) są Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W naborach organizowanych w jego ramach brać udział mogą różne podmioty, w tym osoby fizyczne czy mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Ich celem jest wzrost konkurencyjności we wschodnich województwach Polski.
Właśnie w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej realizowany jest program Platformy startowe dla nowych pomysłów. Kto może z niego skorzystać? Osoby z innowacyjnym pomysłem na biznes lub grupy osób, które są na początku tworzenia innowacji. Chcące założyć i rozwijać biznes na terenie wschodnich województw, tj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części woj. mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Na tym pierwszym, najtrudniejszym etapie często krytyczne jest odpowiednie wsparcie rozwoju przedsięwzięcia – przekształcenia pomysłu w produkt (wyrób lub usługę). Program Platform startowych pomoże je zapewnić!
- Tytułowe Platformy to przedsięwzięcia, w skład których wchodzą różnorodne organizacje i instytucje z otoczenia biznesu, uczelnie, ośrodki badawcze czy zewnętrzni eksperci.
- Startup zostaje objęty kompleksowym pakietem usług na wszystkich etapach rozwoju pomysłu, tak zwanej inkubacji - aż do powstania produktu gotowego do zaprezentowania potencjalnym klientom.
- W ramach Platform startowych startup otrzymuje szerokie, kompleksowe wsparcie. W jego skład wchodzą usługi podstawowe, na przykład udostępnienie przestrzeni biurowej, obsługa księgowa czy prawna, a także doradztwo w zakresie podatków i marketingu. Startup otrzymuje też wsparcie w postaci usług specjalistycznych - te mogą się różnić w zależności od branży, w której chce działać, etapu rozwoju pomysłu czy Platformy startowej, którą wybierzemy. Zakres usług specjalistycznych obejmuje na przykład wsparcie technologiczne, z zakresu analiz finansowych, budowania prototypu, czy testowania produktu.
Warto wiedzieć, że startupy z najbardziej innowacyjnymi i najlepiej rokującymi pomysłami mogą po zakończeniu inkubacji starać się o dotację w wysokości do 600 tysięcy złotych. Dzięki temu raczkujące przedsiębiorstwo zyskuje niezbędne środki na start i rozwój działalności.
Jak jeszcze możesz uzyskać wsparcie?
Wsparcie finansowe ze środków unijnych nie jest jednak jedynym. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wprowadzać innowacje lub mają już na nie jakiś pomysł mogą skorzystać z szeregu bezpłatnych usług informacyjnych!
- Pierwszą jest Innovation Coach, skierowany do wszystkich firm, które chcą tworzyć innowacje, ale nie wiedzą jak przeprowadzić taki proces. W tym przypadku nie liczy się doświadczenie, co więcej - im mniejsze, tym lepiej. W ramach współpracy z coachem innowacji, który pozna branżę oraz przedsiębiorstwo dopiero zaprojektujesz innowację. Dowiesz się też co musisz zrobić, by na przykład rozpocząć prace badawczo-rozwojowe i jak pozyskiwać dodatkowe fundusze. Finałem współpracy jest raport z analizą potencjału firmy.
- Przedsiębiorcy, którzy mają już konkretny pomysł na innowację powinni natomiast zainteresować się usługą STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł). Na czym polega wsparcie w jego ramach? Należy wypełnić i wysłać prosty formularz, w którym przedstawimy informacje o naszym pomyśle. Jeśli po wstępnej weryfikacji będzie wpisywał się on w innowacyjne działania otrzymamy wsparcie eksperta. Efektem współpracy jest specjalny raport zawierający między innymi potencjalne źródła finansowania czy mocne i słabe strony pomysłu.
- Ostatnią z usług informacyjnych jest Innopoint. To centrum informacji, które świadczy usługi dla przedsiębiorców, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ofercie naborów i dotacji w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Z Innopoint możemy skorzystać kontaktując się ze specjalną infolinią pod numerem telefonu 22 262 99 95 lub korzystając z formularza ankiety dotyczącego potrzeb naszej firmy. Znajduje się on pod tym adresem. Skorzystać możemy także z pomocy wirtualnych asystentów.
Oczywiście podstawowym adresem, pod którym warto rozpocząć szukanie jakichkolwiek informacji o wsparciu finansowym na innowacje jest Portal Funduszy Europejskich. Warto też wiedzieć, że w całym kraju, w kilkudziesięciu miejscowościach znajdują się Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. Można się z nimi kontaktować mailowo, telefonicznie, a także przyjść na konsultację. Wykwalifikowani doradcy udzielają wszelkich informacji na temat unijnego wsparcia, pomogą znaleźć nabór dostosowany do naszych potrzeb czy udzielą informacji czego będziemy potrzebować do złożenia wniosku. Nie napiszą go razem z nami, ale wyjaśnią wszystkie formalności i kroki! Listę punktów, wraz z ich danymi adresowymi i kontaktowymi można znaleźć na tej stronie.
Innowacje są motorem napędowym każdego przedsiębiorstwa i nie muszą wcale oznaczać przełomowej zmiany czy wielkiego odkrycia naukowego. Jeśli prowadzimy firmę lub planujemy rozpoczęcie działalności warto skorzystać z pomocy oferowanej w ramach Funduszy Europejskich. To bezcenne wsparcie, które może przynieść dla naszego przedsiębiorstwa liczne korzyści!
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny