Fundusze Europejskie dają wiele możliwości wsparcia finansowego dla polskich firm. O środki z dotacji możemy starać się rozpoczynając działalność gospodarczą i wtedy, gdy chcemy rozwijać nasze przedsiębiorstwo. Jednak sam pomysł – nawet najlepszy – to za mało. Dobry projekt, który złożymy w ramach jednego z naborów powinien mieć określone cechy, które pozwolą nam go zrealizować ze wsparciem dotacji unijnych.
Potrzeby i cele to podstawa projektu
Gdy rozpoczynamy pracę nad naszym projektem, zanim jeszcze przejdziemy do pisania wniosku musimy określić, jakie potrzeby ma nasze przedsiębiorstwo. Pomóc w tym mogą odpowiedzi na pytania: co chcę zmienić i osiągnąć dzięki realizacji mojego pomysłu? Czy wpisuje się on w naszą strategię rozwoju? Jak mogę go zrealizować i jakie cele osiągnąć? Z jakimi kosztami może się wiązać realizacja projektu?
- Warto pamiętać, że cele oraz efekty naszych działań muszą być mierzalne. Na przykład zielona transformacja przedsiębiorstwa może wiązać się z ograniczonym zużyciem energii czy wody lub zmniejszoną ilością odpadów. Na etapie projektu warto określić konkretne wartości oraz to, w jaki sposób je zmierzymy.
W kolejnym kroku powinniśmy sprawdzić aktualne nabory dotacji unijnych. Nie musimy jednak sami przeglądać wszystkich programów w ramach Funduszy Europejskich.
- Bezpłatną pomoc uzyskamy w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Konsultanci pomogą nam w znalezieniu aktualnych naborów dla przedsiębiorstw, doradzą jakie dokumenty powinniśmy przygotować oraz opiszą krok po kroku całą procedurę składania wniosku. Nie napiszą go jednak za nas! Listę wszystkich punktów możemy znaleźć pod poniższym adresem. Warto w pierwszej kolejności skontaktować się z tym, który znajduje się najbliżej nas. Dzięki temu konsultanci będą mieć najlepsze rozeznanie w potrzebach i możliwościach realizacji projektów w regionie.
Analiza i etap pisania wniosku
Znalezienie odpowiadającego potrzebom naszej firmy naboru to kolejny krok do sukcesu.
- Warto dokładnie przeanalizować jego opis, regulamin oraz kryteria, które musimy spełnić, aby starać się o dofinansowanie. Dzięki temu będziemy mogli przygotować niezbędną dokumentację.
Pisząc nasz wniosek pamiętajmy, że będzie on sprawdzany między innymi pod kątem zgodności z celami programu unijnego w ramach, którego go złożymy. Istotnym kryterium jest także to, czy zakładane przez projekt cele mogą zostać spełnione. Dlatego sam projekt powinien być oparty o mierzalne wskaźniki i odpowiednie zaplecze finansowe.
Nie zapominajmy również o harmonogramie prac!
- Powinien on uwzględniać także ewentualne trudności. Mogą to być przedłużające się przetargi, opóźnienia dostaw czy zmiana przepisów.
W składanym wniosku musimy też wykazać, że wydatki, które planujemy ponieść w związku z realizacją projektu są faktycznie konieczne do tego, by osiągnął on zakładane cele. Dzięki uzyskanej dotacji spora część z poniesionych przez nas kosztów zostanie zwrócona.
Nabory wniosków, w ramach których przedsiębiorstwa mogą starać się o dotacje unijne zakładają także możliwość spełnienia dodatkowych, opcjonalnych kryteriów przez projekty. Możemy je wziąć pod uwagę pisząc nasz dokument, bo zwiększą nasze szanse, jednak nie zapominajmy o głównym celu naszych działań. Także z tego względu, że będziemy mieli obowiązek realizacji założonych w nich zadań, które staną się dla nas zobowiązaniem.
Kiedy projekt odnosi sukces?
Gdy wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany, a my otrzymamy dofinansowanie na założone działania możemy przejść do realizacji projektu. W tym czasie istotna jest bieżąca kontrola oraz dokumentacja działań takich jak zapytania o cenę, zamówienia czy faktury. Są one niezbędne do pełnego, pozytywnego rozliczenia projektu.
- Co natomiast zrobić w sytuacji, gdy napotykamy przeszkody? Reagujmy na bieżąco! W pierwszej kolejności możemy zgłosić się do wspomnianych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub do opiekuna naszego projektu, w instytucjach, z którymi mamy podpisaną umowę o dofinansowanie. Postarają się oni znaleźć rozwiązanie, które pomoże wyjść nam na prostą, aby przeprowadzić projekt do pozytywnego końca.
Pamiętajmy też, że po rozliczeniu projektu przechodzi on w “okres trwałości”. Oznacza to, że przez określony czas musimy utrzymać założone wskaźniki i cele naszych działań. Dopiero wtedy możemy ogłosić pełny sukces w realizacji projektu.
Podsumowując, nasz projekt ma szansę na zdobycie dofinansowania z Funduszy Europejskich, realizację oraz odniesienie sukcesu:
- gdy jest konkretny i odpowiada rzeczywistym potrzebom,
- jeżeli wpisuje się w cele jednego z programów unijnych,
- jeśli efekty działań podejmowanych w jego ramach są mierzalne i możliwe do zrealizowania,
- oraz po zrealizowaniu pozwala osiągnąć zakładane efekty.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że często do rozpoczęcia jakichś działań najtrudniejszy może okazać się pierwszy krok. Podobnie jest w przypadku Funduszy Europejskich, ale nie warto z tego powodu rezygnować z możliwości rozwoju, jakie mogą dać dla naszej firmy. Warto jedynie pamiętać o odpowiednich krokach, które powinny rozpocząć się od diagnozy potrzeb. Dzięki temu mamy dużo większe szanse, aby nasz projekt okazał się sukcesem.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny