Pfizer kupuje Allergana. Fuzja stworzy giganta farmaceutycznego

Ze świata

astrazeneca.comAmerykański gigant farmaceutyczny przypieczętował umowę kupna firmy Allergan, słynącej z produkcji botoksu

Amerykański gigant farmaceutyczny przypieczętował umowę kupna firmy Allergan, słynącej z produkcji botoksu. Kontrakt opiewa na 160 mld dol., co czyni go największą transakcją w historii branży farmaceutycznej.

Przejęcie oraz przeniesienie siedziby firmy do Dublina pozwala Pfizerowi uciec od relatywnie wysokich w USA stawek podatku od osób prawnych. Firma powstała po połączeniu będzie światowym liderem farmaceutycznym, jeśli chodzi o sprzedaż.

Akcjonariusze Allergana za każdą akcję firmy otrzymają 11,3 akcji w nowej firmie. Udziałowcy Pfizera natomiast, za każdą swoją akcję otrzymają jedną akcję nowej spółki.

W zeszłym roku, Pfizer złożył ofertę kupna brytyjskiej grupie AstraZeneca. Ta jednak odrzuciła tę propozycję, twierdząc, że jest ona poniżej wartości firmy.

Fuzja stworzy giganta

Firma po fuzji będzie nazywała się Pfizer Plc. Obydwie firmy przyznały, że oczekują zakończenia transakcji w drugiej połowie 2016 roku, tak jak reguluje to legislacja w USA i Europie. - Zaproponowana kombinacja Pfizera i Allergan stworzy wiodącą, globalną firmę farmaceutyczną z potencjałem do prowadzenia badań, odkrywania i wprowadzania większej ilości lekarstw oraz terapii dla ludzi z całego świata - mówi Ian Read, który będzie prezesem połączonej firmy.

Potężne oszczędności

Co istotne, warunki transakcji wskazują na to, że firma utrzyma irlandzką siedzibę Allergana. Oznacza to, że na zyski firmy będzie nałożony podatek w wysokości 12,5 proc. - dużo niższy niż ten, który Pfizer płaci teraz w USA - wynosi on tam 35 proc. Firma oczekuje, że będzie mogła zaoszczędzić ok. 2 mld dol. podczas pierwszych trzech lat działalności. Transakcja jest ostatnią z serii fuzji i przejęć w sektorze, które są rezultatem zmagań firm farmaceutycznych z wygasającymi patentami na wiele ważnych leków. Kupno Allergana przez Pfizera było największą transakcją w sektorze farmaceutycznym, która przewyższa nawet sumę 116 mld dol., którą Pfizer zapłacił za firmę Warner Lambert w 2000 roku. Kontrakt ten jest także największą inwersją podatkową.

Autor: ag / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: astrazeneca.com