TVN24 Biznes | Ze świata

USA szykują zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznychTVN24
wideo 2/4
TVN2410 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych

Amerykański regulator zamierza stworzyć nowe regulacje, które zakażą produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych oraz cygar smakowych. Nowe przepisy mają uratować życie wielu ludzi.

W wydanym w czwartek komunikacie Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaznaczyła, że zakaz dotyczący papierosów mentolowych - ostatnich dozwolonych papierosów smakowych - pomoże "znacząco obniżyć inicjację młodych" oraz zwiększyć szanse na rzucenie palenia wśród obecnych palaczy.

Nowe przepisy mają zostać wprowadzone w przyszłym roku i być oparte na wydanym w 2009 r. zakazie dotyczącym wszystkich innych papierosów smakowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE TVN24 GO

"Postęp nie dotknął wszystkich po równo"

- Mimo potężnych postępów, jakie poczyniliśmy w ciągu ostatnich 55 lat, by skłonić ludzi do zaprzestania palenia, postęp ten nie dotknął wszystkich po równo - stwierdził dyrektor FDA ds. produktów tytoniowych Mitch Zeller.

Agencja powołuje się na badania sugerujące, że takie regulacje przyczynią się do rzucenia palenia przez 923 tys. osób, w tym 230 tys. Afroamerykanów w ciągu 13-17 miesięcy od wprowadzenia zakazu. Inne cytowane badanie sugeruje, że zakaz może zmniejszyć liczbę zgonów o 633 tys., w tym 237 tys. Afroamerykanów. Według FDA palenie tytoniu jest główną przyczyną, możliwych do uniknięcia, zgonów w USA.

Zakazy dotyczące papierosów mentolowych zostały w ostatnich latach wprowadzone w kilku krajach, m.in. w Brazylii, Kanadzie i Turcji, a w 2020 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości