Departament Handlu USA: Japonia i Holandia ograniczą eksport chipów do Chin

Autor:
asty/ams
Źródło:
PAP
Gospodarka Chin. Wideo archiwalne
Gospodarka Chin. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveGospodarka Chin. Wideo archiwalne

Urzędnicy z Holandii i Japonii zawarli w Waszyngtonie porozumienie na mocy którego ograniczą eksport narzędzi do produkcji chipów do Chin. W październiku swoje ograniczenia nałożyły Stany Zjednoczone. Umowa rozszerzyłaby niektóre kontrole eksportu na firmy z siedzibą w dwóch sojuszniczych krajach, w tym ASML Holding NV, Nikon Corp i Tokyo Electron Ltd.

Japonia i Holandia zawarły porozumienie zgodnie z którym nałożą nowe ograniczenia na eksport narzędzi do produkcji chipów do Chin - poinformował we wtorek w Waszyngtonie zastępca sekretarza Departamentu Handlu USA Don Graves. - Nie możemy teraz rozmawiać o umowie – dodał na marginesie wydarzenia w Waszyngtonie.

W październiku Stany Zjednoczone nałożyły surowe ograniczenia eksportowe na dostawy narzędzi do produkcji chipów do Chin, starając się ograniczyć zdolność Pekinu do wzmocnienia przemysłu chipowego i zwiększenia jego zdolności wojskowych.

Japonia i Holandia dołączają do USA ws. eksportu chipów

Aby ograniczenia były skuteczne, Waszyngton musiał jednak wprowadzić na pokład Holandię i Japonię, gdzie znajdują się między innymi potęgi produkujące chipy ASML i Tokyo Electron, pisze Reuters.

Urzędnicy z Holandii i Japonii byli w Waszyngtonie w piątek, omawiając szeroki zakres kwestii w rozmowach prowadzonych w przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake'a Sullivana, informuje Reuters.

Zapytany w piątek, czy omawiano porozumienie w sprawie półprzewodników, prezydent USA Joe Biden powiedział: "Tak, rozmawialiśmy o wielu sprawach, ale wiele z nich ma charakter prywatny".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości