Jest umowa o współpracy Polski i USA w biomedycynie

Ze świata

Jak nowe technologie służą zdrowiu?tvn24bis
wideo 2/3

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w piątek w Waszyngtonie podpisał z sekretarzem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Alexem Azarem, porozumienie o dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych i Polski w obszarze nauk biomedycznych.

- Umowa z USA pomoże w realizacji jednego z moich priorytetów, czyli powołania Agencji Badań Klinicznych i rozwoju nauk biomedycznych – podkreślił minister Szumowski. Wyjaśnił, że dzięki porozumieniu, polskie nauki biomedyczne oraz polscy naukowcy zyskają ogromną szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje amerykańskie.

Zgodnie z porozumieniem, obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne.

Szef resortu zdrowia poinformował, że rozmawiał z Alexem Azarem m.in. o rozpoczynającym się jesienią programie stypendiów naukowych dla polskich badaczy i lekarzy. W ramach programu będzie uczestniczyło łącznie sto osób. - Będą one mogły pracować w najlepszych ośrodkach naukowych i medycznych w USA – poinformował szef resortu zdrowia.

Transfer technologii

Sekretarz amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej zaproponował, że wesprze tworzenie w Polsce systemu transferu technologii.

Sekretarz Azar wyraził zadowolenie z podpisanego porozumienia z Polską. Odnosząc się do informacji dotyczących zmian systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju podkreślił, że Stany Zjednoczone również są na etapie modyfikowania swojego systemu opieki zdrowotnej.

Oprócz podpisania umowy w siedzibie amerykańskiego Departamentu Zdrowia, delegacja polska spotkała się także z przedstawicielami FDA (Food and Drug Administration) i odwiedziła Narodowe Instytuty Zdrowia (National Institutes of Health). W agendzie wizyty znalazły się także spotkania z członkami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu i przedstawicielami Polonii naukowej.(

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock