Wyjątkowe studia na szwajcarskiej uczelni. Trudno było znaleźć wykładowcę

Ze świata

"Jak Szwajcaria osiągnęła sukces?" Poznaj tajniki sukcesuTVN24 BiS
wideo 2/3

Na jednej ze szwajcarskich uczelni studenci będą mogli uczyć się jodłowania. Absolwenci będą mogli zdobyć tytuł magistra.

Na uniwersytecie w szwajcarskiej Lucernie od roku akademickiego 2018/19 będzie można uczyć się jodłowania. Uczelnia wprowadziła bowiem do swojej oferty trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie studia magisterskie z form artystycznych.

To w ramach tego kierunku żacy będą mogli nauczyć się charakterystycznego ludowego śpiewu.

Pierwsza w kraju

Uniwersytet od 2012 roku oferował już kursy związane z muzyką ludową, ale teraz będzie pierwszą uczelnią w kraju, której studenci będą mogli uczyć się tradycyjnej sztuki jodłowania na poziomie studiów. Żacy, poza praktyką śpiewu, będą zgłębiać temat pod względem teoretycznym i historycznym. Michael Kaufmann, szef wydziału muzycznego Uniwersytecie w Lucernie zdradził, że od dawna myślał o utworzeniu takiego kierunku studiów, ale nie mógł znaleźć wystarczająco wykwalifikowanego wykładowcy - aż do teraz. Nauczycielem zostanie Nadja Räss, znana szwajcarska artystka, która na swoim koncie ma wiele nagród za dokonania w sztuce jodłowania. Na pierwszym roku będzie uczyło się trzech lub czterech studentów. Kandydaci mogą zgłaszać swoje wniosku od 28 lutego.

Autor: msz//dap / Źródło: The Local