TVN24 Biznes | Ze świata

Referendum w sprawie serwisów streamingowych. Są wyniki

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb\mtom
Źródło:
Reuters
"Behawiorysta" - pierwszy odcinek w Player.pl
TVN Grupa Discovery "Behawiorysta" - pierwszy odcinek w Player.pl

Większość Szwajcarów opowiedziała się za tym, by serwisy streamingowe, takie jak Netflix, Amazon i Disney, inwestowały część swoich przychodów generowanych w tym kraju w szwajcarskie produkcje filmowe. Referendum w tej sprawie odbyło się w niedzielę.

Według ostatecznych wyników referendum, propozycję poparło nieco ponad 58 proc. głosujących. Wyniki referendum są wiążące. W efekcie Szwajcaria wprowadzi dodatkową opłatę na wsparcie lokalnej produkcji telewizyjnej i filmów oraz promocję twórczości.

- Wynik ten podkreśla kulturowe znaczenie produkcji filmowej w Szwajcarii - powiedział w niedzielę na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Szwajcarii Alain Berset.

Szwajcaria - lex Netflix

Zgodnie z propozycją, nazywaną "lex Netflix", międzynarodowe serwisy streamingowe będą musiały zainwestować 4 proc. przychodów, jakie osiągają w Szwajcarii, w lokalną produkcję filmową. Inwestycje mogą polegać m.in. na zakupie lokalnie produkowanych programów, samodzielnym tworzeniu programów lub zasilaniu funduszu inwestycyjnego.

Przedstawiciele serwisu Netflix podkreślili, że szanują wynik referendum i będą współpracować z rządem. "Wierzymy, że dobre historie mogą pochodzić z każdego miejsca i już w przeszłości inwestowaliśmy w treści ze Szwajcarii" - przekazał rzecznik serwisu, cytowany przez Reutersa. Amazon odmówił udzielenia komentarza, a firma Disney nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Reuters zwrócił uwagę, że podobne przepisy przyjęto w Portugalii, gdzie dostawcy usług streamingowych muszą przekazywać 1 proc. swoich dochodów tamtejszemu Instytutowi Kina i Sektora Audiowizualnego. W kolejce są też inne kraje. Dania rozważa wprowadzenie takiej opłaty, a Hiszpania ma ją wprowadzić. Francja i Włochy już wcześniej zobligowały serwisy streamingowe do inwestowania części swoich przychodów w treści tworzone w lokalnych językach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości