Zakaz ruchu samochodów w europejskiej stolicy. Kierowcom grożą kary

Ze świata

Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla
wideo 2/6

W kolejną ogłoszoną przez władze Rzymu ekologiczną niedzielę przez pół dnia obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodów. Wprowadzono go, by ograniczyć emisję spalin w mieście zmagającym się z coraz większym smogiem. Kara za złamanie zakazu wynosi 163 euro, czyli równowartość około 700 złotych.

Zakaz ruchu samochodów osobowych na prawie całym obszarze włoskiej stolicy, z wyjątkiem peryferyjnych dzielnic, będzie obowiązywać w godzinach od 7.30 do 13.00 i od 15.00 do 18.30. Miał trwać dwie godziny dłużej tak, jak zawsze w ekologiczne niedziele.

Jednak zarząd miasta dostosował go do pory rozpoczęcia meczu piłkarskiego Roma-Inter na Stadionie Olimpijskim. Chodzi o to, jak wyjaśniono, by umożliwić kilkudziesięciu tysiącom kibiców dotarcie na stadion.

Zakaz ruchu w Rzymie

Stołeczne władze podkreśliły, że całkowity zakaz ruchu, który nie dotyczy jedynie aut hybrydowych, ma na celu poprawę jakości powietrza oraz uwrażliwienie mieszkańców na kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym korzystaniem ze źródeł energii. Od kilku lat do rzymian kierowane są zimą apele o obniżenie temperatury ogrzewania w domach. Nad przestrzeganiem zakazu ruchu czuwać będzie straż miejska. Ekologiczna niedziela ogłaszana jest w sezonie jesienno-zimowym raz w miesiącu do marca włącznie. Ta przypada dwa tygodnie po poprzedniej. Ten terminarz władze ustaliły tak, by zakaz nie przypadł na czas nasilenia zakupów przed Bożym Narodzeniem.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock