Kolejny kraj się buntuje. Rośnie sprzeciw Niemiec wobec umowy o wolnym handlu UE-USA

Ze świata

ShutterstockW Niemczech rośnie sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu UE-USA

W Niemczech rośnie sprzeciw wobec negocjowanej między Unią Europejską a USA umową o wolnym handlu (TTIP) - wynika z sondażu, którego rezultaty opublikowano w czwartek. Niemniej kanclerz Niemiec Angela Merkel wciąż liczy na zakończenie negocjacji do końca br.

Oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o TTIP

70 proc. ankietowanych uważa, że umowa jest "raczej niekorzystna" dla Niemiec podczas gdy tylko 17 proc. jest zdania, że przynosi "raczej korzyści". W 2014 roku ten odsetek wynosił odpowiednio 55 i 31 proc. Oba sondaże przeprowadzono na reprezentatywnej 500-osobowej grupie.

Silny impuls polityczny

Pod koniec 2015 roku dziesiątki tysięcy osób protestowały przeciwko TTIP w Berlinie, a w kwietniu - w Hannowerze podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy, który ma ambicję wynegocjować TTIP do końca swej kadencji, upływającej w styczniu 2017 r. Obama i Merkel dali wówczas silny impuls polityczny do przyspieszenia negocjacji.

USA musi ustąpić

W środę podczas wizyty w Japonii Merkel powtórzyła konsekwentne stanowisko swojego rządu.

- Dokładamy wszelkich starań, aby zakończyć negocjacje traktatu transatlantyckiego, najlepiej w tym roku - powiedziała. Ale minister gospodarki Sigmar Gabriel zaznaczał, że dla powodzenia negocjacji potrzebne są ustępstwa ze strony USA; w przeciwnym wypadku - przestrzegł - rozmowy się załamią.

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock