Kreml szuka leku na zachodnie sankcje i zacieśnia współpracę z... Wietnamem

Ze świata


Rosyjski rząd zatwierdził projekt umowy o wolnym handlu z Wietnamem - informuje "The Moscow Times". Kreml dąży do wzmocnienia więzi z Azją w obliczu gorszych stosunków z Zachodem.

Jak poinformował rząd w komunikacie prasowym, projekt dokumentu obniża bądź anuluje cła na import wielu towarów, z wyjątkiem kilku niezidentyfikowanych przedmiotów towarów określonych jako "wrażliwe".

Krok milowy

Umowa zostanie ratyfikowana 29 maja na szczycie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EEU), co potwierdził na początku tego miesiąca prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

Transakcja jest kolejnym milowym krokiem Rosji dążącej do zacieśnienia więzi gospodarczych z Azją. Moskwa poluje bowiem na nowe inwestycje, aby wypełnić lukę powstałą w wyniku zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po jej zaangażowaniu w konflikt militarny we wschodniej Ukrainie - informuje "The Moscow Times".

EEU została oficjalnie utworzona 1 stycznia 2015 roku i jest sojuszem gospodarczym krajów postsowieckich: Rosji, Białorusi, Kazachstanu oraz Armenii.

Prognozy

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji, obecne obroty handlowe między Rosją a Wietnamem w 2013 roku wyniosły 4 mld dol.

Przy czym, jak zapewnił jeszcze w kwietniu premier Dimitrij Miedwiediew, dzięki umowie, bilans handlowy wzrośnie do 10 mld dol. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Umowa z Wietnamem jest również postrzegana przez wielu ekspertów jako swoista trampolina do tego, by Rosja osiągnęła w końcu porozumienie o wolnym handlu ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jego członkami są największe gospodarki w tym regionie świata: Wietnam, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia i Filipiny, Brunei, Laos, Birma i Kambodża.

Całkowity produkt krajowy brutto w ASEAN-ie w 2013 roku wyniósł 2,4 bln dol., co czyni te kraje siódmą co do wielkości gospodarką świata.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times