Oligarcha z kręgu Putina oskarżony przez USA o naruszenie sankcji

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Bloomberg

USA oskarżają rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o naruszenie sankcji. Małofiejew to potentat medialny, współpracownik Władimira Putina i założyciel telewizyjnego kanału informacyjnego Cargrad TV wspierającego Kreml.

Prokurator generalny USA Merrick Garland poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że USA zablokowały miliony dolarów na koncie należącym do Konstantina Małofiejewa. Resort sprawiedliwości zarzuca mu próby ominięcia sankcji, jakie nałożono na niego m.in. za finansowanie rosyjskich separatystów na Krymie.

Restrykcje zakazują obywatelom USA współpracy lub prowadzenia interesów z Małofiejewem. Jednak oligarcha zatrudnił amerykańskiego producenta telewizyjnego Jacka Hanicka, byłego pracownika Fox News, aby zajął się jego działalnością medialną w Rosji i Grecji, a także usiłował kupić kanał telewizyjny w Bułgarii - poinformowali prokuratorzy w USA.

- Obserwujemy każdego dolara i każdy (prywatny) odrzutowiec. Obserwujemy każde dzieło sztuki i każdą nieruchomość kupioną za brudne pieniądze - powiedziała zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco. - Wraz z parterami na całym świecie zrealizujemy nasz cel, czyli sprawimy, że objęci sankcjami rosyjscy oligarchowie i cyberprzestępcy nie znajdą nigdzie bezpiecznej przystani - dodała.

Ponadto administracja prezydenta USA unieszkodliwiła botnet rosyjskiego wywiadu GRU, czyli sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, służącą hakerom. Szef FBI Christopher Wray wyjaśnił, że unieszkodliwiony botnet był operacją cyberprzestępczą rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, został jednak wykryty i zlikwidowany, zanim zdążył wyrządzić szkody w USA.

Nowe sankcje wobec Rosji

Merrick Garland w marcu br. ogłosił powołanie specjalnego zespołu, którego zadaniem jest egzekwowanie sankcji oraz ograniczeń w handlu nałożonych w odpowiedzi na inwazję. - Kiedy w ubiegłym miesiącu ogłosiliśmy powołanie Task Force KleptoCapture, powiedziałem, że poruszymy niebo i ziemię w naszych działaniach, aby zbadać, aresztować i ścigać tych, którzy przez swoje przestępcze działania umożliwiają Rosji kontynuowanie niesprawiedliwej wojny na Ukrainie - powiedział prokurator generalny USA. - To jest obietnica, której dotrzymujemy - podkreślił Garland.

Garland zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z międzynarodowymi partnerami, aby pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy łamią prawo, zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i szkodzą sojusznikom USA.

Wcześniej w środę Biały Dom ogłosił nowe sankcje przeciwko Rosji, w tym pełne restrykcje blokujące przeciwko największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi, prywatnemu Alfa Bankowi oraz zakaz nowych inwestycji w Rosji. Do listy sankcji dodane zostaną także m.in. dorosłe córki Władimira Putina, a także córka i żona szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Na liście jest też Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, Bloomberg

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości