Roskomnadzor - rosyjski organ nadzorujący media - zablokował Facebooka w Rosji. Wcześniej Facebook - po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ograniczył dostęp do propagandowych prokremlowskich mediów takich jak RT i Sputnik.
Roskomnadzor zablokował Facebooka w Rosji
Roskomnadzor stwierdził, że od października 2020 roku Facebook miał 26 przypadków dyskryminacji rosyjskich mediów, z dostępem ograniczonym do kanałów wspieranych przez państwo, takich jak RT i agencja informacyjna RIA. Przed tygodniem Roskomnadzor poinformował, że "częściowo ogranicza" dostęp do Facebooka, aby "chronić rosyjskie media".
- Firma Meta nie przekazała od razu komentarza do piątkowej decyzji rosyjskiego organu - podał Reuters.
Właściciel Facebooka poinformował w tym tygodniu, że ograniczył dostęp do RT i Sputnika w całej Unii Europejskiej i na całym świecie, zmniejszał liczbę treści na Facebooku i na Instagramie, które należały do rosyjskich państwowych organizacji, a także postów zawierających linki do tych organizacji na Facebooku - przekazała Agencja Reutera.
Blokada Twittera w Rosji
Roskomnadzor zablokował również działanie serwisu społecznościowego Twitter - poinformował Reuters, powołując się na media rosyjskie.
Według Reutersa w Rosji nie działa też strona internetowa booking.com, za pomocą której można dokonywać rezerwacji w hotelach.
Koncerny i UE blokują RT i Sputnika
We wtorek należący do Alphabetu serwis YouTube przekazał, że zablokował kanały RT i Sputnika z powodu sytuacji na Ukrainie.
Podobne działania podjął serwis Twitter, który oświadczył, że będzie stosował się do sankcji UE. Poza Europą serwis zamierza zmniejszać widoczność prokremlowskich treści, a także odpowiednio je oznaczać.
Microsoft ogłosił, że nie będzie wyświetlał treści ani reklam z RT i Sputnika, a także wykluczy aplikacje RT ze swojego sklepu z oprogramowaniem. Według AP konta RT oraz Sputnika w Europie zablokował także chiński TikTok.
W tym tygodniu Rada UE wprowadziła kolejne sankcje wobec Rosji i w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.
- Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii. Dziś robimy ważny krok przeciwko operacjom manipulacyjnym Putina i zakręcamy kurek rosyjskich mediów państwowych w UE. Już wcześniej nałożyliśmy sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego, i logiczne jest, że podejmujemy dalsze działania - tłumaczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Atak Rosji na Ukrainę
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: Reuters, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock