TVN24 Biznes | Ze świata

"Desperacka ucieczka rosyjskich klientów" banków w Szwajcarii

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Kwaśniewski: To, co robi świat jest słuszne. Trzeba sankcjami Rosję doprowadzić do ściany
Kwaśniewski: To, co robi świat jest słuszne. Trzeba sankcjami Rosję doprowadzić do ścianyTVN24
wideo 2/4
TVN24Kwaśniewski: To, co robi świat jest słuszne. Trzeba sankcjami Rosję doprowadzić do ściany

Unijne sankcje na Rosję zostały wprowadzone także przez neutralną Szwajcarię. Zamrożono konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Jak podał "Tages-Anzeiger", zamrożono również rachunki należące do 650 Rosjan.

- Sytuacja jest chaotyczna. Rosyjscy klienci mają wiele pytań dotyczących konsekwencji sankcji – potwierdza wysokiej rangi menedżer z prywatnego banku w Zurychu.

Rosyjscy klienci szwajcarskich banków

Skutki tej decyzji dotyczą także Rosjan, których nazwiska nie znalazły się na liście osób objętych sankcjami. UE zakazała na przykład obywatelom rosyjskim przyjmowania nowych wpłat powyżej kwoty 100 tys. euro. "W rzeczywistości jest to równoznaczne z zakazem prowadzenia nowych interesów. Ponadto rosyjscy klienci nie mogliby korzystać ze swoich kart kredytowych" - dodaje "Tages-Anzeiger".

Rosyjscy klienci desperacko próbują uciec od zaciskającej się pętli sankcji, korzystając m.in. z posiadanych innych, poza rosyjskim, obywatelstw. - Wielu bogatych Rosjan posiada kilka paszportów i twierdzi teraz, że nie są już zarejestrowani w banku jako rezydenci z Rosji, ale na przykład z Cypru - mówi kierownik renomowanego banku, zarządzającego aktywami.

"Tymczasem desperacja rosyjskich klientów jest tak wielka, że niektórzy przekazują kontrolę nad swoimi aktywami znajomym i krewnym, którzy nie mają żadnego związku z Rosją" - pisze "TA". Banki są jednak bardzo ostrożne. Każda z takich rezydencji jest weryfikowana przez komisję bankową, a osoby, których nazwiska znajdują się na liście sankcyjnej, nie mają szans na uzyskanie pieniędzy.

Banki w Szwajcarii a sankcje

"Żaden bank nie chce zostać ukarany za łamanie sankcji i narażanie się na kłopoty, czy to przez USA, czy przez Komisją Europejską" - podkreśla "TA".

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Federalne, banki muszą powiadomić Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych, jeśli mają rosyjskich klientów.

Dla samych banków nowa sytuacja stwarza pewne problemy np. w sytuacji, gdy udzieliły zamożnym Rosjanom kredytu zabezpieczonego depozytem papierów wartościowych klienta. Wielu Rosjan ma w swoich portfelach duże wartości w rosyjskich pożyczkach lub akcjach, które "drastycznie straciły na wartości od wybuchu wojny".

Według danych Międzynarodowego Bilansu Płatniczego (BIZ) w Bazylei szwajcarskie banki mają łącznie 3,7 miliarda dolarów kredytu w Rosji.

"Znaczenie Rosji dla szwajcarskiego centrum finansowego jest raczej niewielkie” - oszacował w poniedziałkowym oświadczeniu minister finansów Ulrich Maurer.

Czytaj także: Największy bank rosyjski Sberbank opuszcza rynek europejski >>>

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości