Rosja niespodziewanie tnie stopy. Rubel mocno w dół

ShutterstockRubel osłabił się wobec dolara

Bank Centralny Rosji obniżył w piątek główną stopę procentową z 17 do 15 proc. Ten ruch zaskoczył rynki, które spodziewały się, że bank utrzyma ceny w ciągu kilku najbliższych miesięcy. W reakcji na obniżkę stóp rubel mocno osłabił się wobec dolara.

Bank Rosji decyzję o cięciu stóp tłumaczy tym, że dostrzega odpowiednie warunki, by inflacja spadła w średnim terminie. - Wzrost inflacji spowodowany przez osłabienie rubla ma charakter przejściowy - poinformował bank.

W zeszłym roku Bank Rosji podniósł stopy procentowe sześć razy, w sumie o 11,5 proc. Była to odpowiedź na panikę na rynku walutowym i inflację, która wzrosła do 11,4 proc. w grudniu.

Według obliczeń Banku Rosji w 2014 roku rosyjska gospodarka rozwijała się w tempie 0,6 proc., natomiast w pierwszej połowie 2015 roku gospodarka zwinie się aż o 3,2 proc.

Rynek zareagował na cięcie stóp w Rosji osłabieniem rubla. Za dolara trzeba w piątek płacić ponad 71 rubli. Przed ogłoszeniem decyzji rosyjskiego banku centralnego rubel kosztował 68 rubli.

Putin: Rosja potrzebuje reform
Putin: Rosja potrzebuje reformTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Reuters, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości