"Tej sytuacji nie możemy tolerować". Wiceminister o kolejnym pakiecie sankcji

Źródło:
PAP
Kanthak: jak sobie pani wyobraża, że teraz Polska będzie nakładała jednopodmiotowo sankcje na Rosję?
Kanthak: jak sobie pani wyobraża, że teraz Polska będzie nakładała jednopodmiotowo sankcje na Rosję?TVN24
wideo 2/5
Kanthak: jak sobie pani wyobraża, że teraz Polska będzie nakładała jednopodmiotowo sankcje na Rosję?TVN24

Niezależnie od satysfakcji z 11. pakietu sankcji trzeba stale wywierać oraz większą presję na Rosję, stąd już myślimy o 12. pakiecie sankcji; wśród najważniejszych i najtrudniejszych zarazem spraw do osiągnięcia jest wprowadzenie zakazu importu diamentów z Rosji - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE - przekazało PAP źródło unijne - przyjęli w Brukseli 11. pakiet sankcji przeciw Rosji. Nowy pakiet sankcji wprowadza m.in. kolejne ograniczenia na zawijanie do europejskich portów rosyjskich statków, zakaz wykorzystywania rosyjskich przyczep (zgodnie z postulatem Polski) oraz przepisy zakazujące eksportu określonych produktów do państw trzecich, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji UE.

"Trzy najważniejsze sprawy"

- To są trzy najważniejsze sprawy, na których nam zależało i o które zabiegaliśmy, bo to one uszczelniają w sposób znaczący sankcje. Zależało nam też, by sankcje indywidualne objęły osoby zaangażowane w systemowe porywanie dzieci ukraińskich przez Rosjan. I w pakiecie mamy sankcje nałożone za zaangażowane w ten proceder. Ważne dla nas jest też dopięcie tzw. sankcji naftowych przez wyłączenie północnej nitki ropociągu Przyjaźń z możliwości przesyłania rosyjskiej ropy - ocenił Wawrzyk.

Stwierdził, że najwięcej kontrowersji budziły kwestie związane z rurociągami, zwłaszcza z rurociągiem Przyjaźń, bo - jak mówił - ta sprawa dotyczyła państw takich jak Czechy i Węgry, które z jednej strony są praktycznie uzależnione od rosyjskiej ropy, a z drugiej mają małe możliwości dywersyfikacji.

- Zależało nam na tym rozwiązaniu, aby nie omijano zakazu sprowadzania rosyjskiej ropy przez nazywanie jej kazachską - zaznaczył. Wawrzyk podkreślił, że w ramach UE tworzą się grupy krajów, które w sposób szczególny naciskają na wprowadzenie pewnych rozwiązań lub są im przeciwne; jak zaznaczył taką grupę nacisku tworzą Polska i kraje bałtyckie, a także Czechy i Słowacja, które mają podobne podejście do kwestii sankcji.

Wawrzyk: trzeba pracować nad kolejnymi sankcjami

- Natomiast dopięcie tych wyjątków, nie było na rękę dużym krajom, które handlują różnymi artykułami na przykład z krajami trzecimi, a artykuły tam eksportowane, na przykład z Niemiec, służą z kolei do produkcji wyrobów objętych unijnymi sankcjami, które są wysyłane do Rosji - powiedział wiceminister.

Niemniej, podkreślał, niezależnie od satysfakcji z osiągniętego porozumienia trzeba stale wywierać coraz większą presję na Rosję oraz ograniczać jej możliwość ekspansji i dalszego finansowania wojny.

- Cały czas uważamy, że trzeba pracować nad dalej idącymi sankcjami; ich przyjęcie jest uwarunkowane zgodą wszystkich krajów UE, ale kraje naszego regionu są wiodące jeśli chodzi o kolejne propozycje pakietów sankcyjnych na Rosję, i dopóki nie zmieni ona swojego postępowania, będziemy nadal je inicjowali - zapowiedział.

Wyeliminowanie czterech kolejnych elementów

Jeśli chodzi o planowany 12 pakiet - zauważył Wawrzyk - dla Polski najważniejsze jest wyeliminowanie czterech kolejnych elementów, które dostarczają duże środki finansowe dla Rosji. - Z jednej strony to jest kwestia zakazu importu diamentów - a przypominam, że także G7 opowiedziała się za wprowadzeniem tutaj embarga, kwestia informatyzacji podzespołów różnego rodzaju oraz wprowadzenie kolejnych zapisów uniemożliwiających firmom omijanie sankcji ale także objęcia sankcjami przemysłu nuklearnego - powiedział.

Czwartym elementem, mówił Wawrzyk, są sankcje na Białoruś, która wprawdzie wojska swojego nie wysyła, ale udostępnia swoje terytorium do działań dla Rosji - do szkoleń i do prowadzenia nalotów. - Tej sytuacji nie możemy tolerować, szczególnie, że reżim w Mińsku zaostrza też swoją politykę wewnętrzną wobec własnych obywateli. Powoli zaciera się różnica między Białorusią i Rosją, więc kraje te powinny objąć te same sankcje - stwierdził wiceszef MSZ.

- Jeśli chodzi o kolejne sankcje, to jednocześnie najłatwiejsze i najtrudniejsze do osiągnięcia będzie aspekt dotyczący diamentów z Rosji. Nie jest to skomplikowana procedura, ale kraje Beneluksu, w których głównie odbywa się komercyjny obrót diamentami, będą protestowały. Skoro jednak udało się na przykład Włochów i Greków przekonać do zamknięcia portów, to pewnie i w tym przypadku uda się w końcu wypracować rozwiązanie akceptowalne dla wszystkich - ocenił wiceszef MSZ.

Problemem dalsze uszczelnianie sankcji

Według niego problemem będzie też dalsze uszczelnienie systemu omijania sankcji, bo - jak zauważył - nie wszystkim na tym zależy.

- Będziemy solidarnie działać razem z krajami regionu, także z krajami skandynawskimi, które mają podobne do nas podejście, bo nie mają szerokich kontaktów gospodarczych z Rosją, jak inne państwa - powiedział. - I tak na przykład kwestia portów jest problemem dla krajów takich jak Grecja czy Cypr, kwestia obrotu finansowego to problem, który ma Cypr, a kwestia obrotów z krajami trzecimi to kwestia problematyczna dla krajów, które dużo eksportują, np. Niemiec - wymieniał.

Podkreślił, że trudno przewidzieć, kiedy może zostać przyjęty 12. pakiet sankcji. - Musimy dążyć do tego, by był jak najszerszy - zaznaczył.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP

40 milionów złotych - oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku. Miasto - właściciel portu - szuka pomysłu na wyjście na prostą. Urząd szuka firmy, która doradzi miastu, jak rozwinąć port. Na dużym minusie jest nie tylko Łódź. Na połowie lotnisk w Polsce częściej słychać śpiew ptaków niż ryk silników samolotów. Materiał z programu "Polski i Świat" Łukasza Wieczorka.

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Źródło:
tvn24.pl

"Nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw do deprecjonowania pozycji i praw polskich aktorów" - stwierdził w oświadczeniu Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

Źródło:
PAP

Chiński eksport do Rosji nitrocelulozy, materiału podwójnego zastosowania używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tysiąca ton w 2023 roku - podaje w czwartek japoński nadawca NHK.

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Źródło:
PAP

"W dwuletnim horyzoncie naszej prognozy na lata 2024-2025 ceny mieszkań wzrosną o 7 procent" - oceniają w swoim najnowszym raporcie analitycy banku Pekao. Szczyt wzrostów to III kwartał tego roku. Obniżki mamy zobaczyć za niecały rok, po marcu 2025 r. W ich ocenie jednym z kluczowych czynników, który może przechylić szalę będzie ewentualne wprowadzenie programu Mieszkanie na start.

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Źródło:
tvn24.pl

Cztery dni - tyle według ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma trwać tydzień pracy w perspektywie "najbliższych kilku lat". Na kongresie Impact '24 podkreśliła, że takie są oczekiwania społeczne. Takiej zmianie Kodeksu pracy ma także sprzyjać "relatywnie dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie".

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku pożaru przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku i odroczenie terminu jego zapłaty - podał resort finansów. Kupcy mogą także ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych. Na Marywilskiej 44 znajdowało się 1400 różnych sklepów i punktów usługowych.

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Źródło:
PAP

W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast - informują eksperci z Expandera i Rentier.io. Jednak rynek nie jest jednolity. W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik. Pomimo odbić stawek, po znacznym ich spadku w I kwartale 2024 roku, rentowność najmu spadła.

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Źródło:
Expander, Rentier.io

W tym roku po raz kolejny na konta emerytów mają trafić tzw. czternastki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by dodatkowe roczne świadczenie pieniężne było wypłacone w 2024 r. we wrześniu - tak wynika z informacji zamieszczonej w czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Auchan okazał się najtańszą siecią handlową w kwietniu, wyprzedzając Biedronkę i Kaufland - podała agencja badawcza ASM SFA. Średnia cena koszyka zakupowego, uwzględniając wszystkie sklepy, wzrosła w kwietniu o 2,43 złotego miesiąc do miesiąca i i wyniosła 295,3 złotego. Z kolei w ujęciu rocznym, największe podwyżki były w sieci Lidl, w której średnia cena koszyka w kwietniu 2024 r. była wyższa o 55,27 zł niż w przed rokiem, tj. o 21,21 proc.

Oto najtańsze sieci handlowe

Oto najtańsze sieci handlowe

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 16 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 16 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, do której należą Facebook i Instagram. Ma to związek z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec Facebooka i Instagrama

Bruksela wszczęła postępowanie wobec Facebooka i Instagrama

Źródło:
PAP

Największy program antysmogowy w Polsce został zasilony rekordową kwotą - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To część pieniędzy z puli, która została przeznaczona na program z Krajowego Planu Odbudowy.

Rekordowy przelew na popularny wśród Polaków program

Rekordowy przelew na popularny wśród Polaków program

Źródło:
PAP

Ta inwestycja Warrena Buffeta była przez ostatni rok owiana tajemnicą. W końcu jednak ujawniono, że Berkshire Hathaway - fundusz, którym zarządza miliarder, posiada 26 milionów akcji, wartych około 6,7 miliarda dolarów, w firmie ubezpieczeniowej Chubb. Zrobiło się o niej głośno w marcu tego roku, gdy udzieliła poręczenia majątkowego dla byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na kwotę 92 milionów dolarów w związku z jednym z pozwów.

Tajemnicza inwestycja Warrena Buffeta ujawniona

Tajemnicza inwestycja Warrena Buffeta ujawniona

Źródło:
CNN

Inflacja bazowa wyniosła 4,1 procent w kwietniu - podał Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 4 procent. "Rozpędzenie pozostaje wysokie (+0,7 proc. m/m) a baza statystyczna w kolejnych miesiącach będzie mniej korzystna" - zauważają w komentarzu analitycy ING.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. Bliski koniec "fazy hamowania"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. Bliski koniec "fazy hamowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP