"Rosja oddala się od WTO". Amerykanie zarzucają jej łamanie zasad wolnego handlu

Ze świata

shutterstock.comMoskwa ucierpi na konflikcie z Zachodem?

Zachowanie Moskwy odrzuca podstawowe zasady wolnego handlu - podkreśliło w poniedziałek biuro ds. handlu Stanów Zjednoczonych. Największym problem są sankcje nałożone na kraje zachodnie oraz słabe egzekwowanie praw własności intelektualnej.

Roczne zestawienie zgodności działania Rosji z zasadami globalnego rynku handlu pokazuje, że kraj w ciągu ostatnich 12 miesięcy zawiódł nadzieje na stanie się konstruktywnym członkiem Światowej Organizacji Handlu. Rosja dołączyła do WTO w 2012 roku.

Amerykanie wyrażają m.in. zaniepokojenie słabym egzekwowaniem praw własności intelektualnej, zwłaszcza w przypadku łamania ich w Internecie.

Zasady wolnego handlu

Reuters zauważa, że stosunki między USA a Rosją są na najgorszym poziomie od czasów zimnej wojny. Głównie ze względu na aneksję Krymu i poparcie Rosji dla rebeliantów na Ukrainie. "Zastosowanie przez Rosję nieuzasadnionych i odwetowych środków handlowych wobec wielu jej sąsiadów, ale też wobec USA, odrzuca podstawową zasadę wolnego handlu, opartego na rządach prawa" - głosi raport biura handlu. Biuro podkreśla, że nie zawaha się podjąć działania w ramach WTO przeciwko Rosji, jeśli będzie to uzasadnione. Reuters zauważa, że do tej pory jedynie UE i Japonia podjęły odpowiednie kroki w ramach WTO wobec Rosji. Stany Zjednoczone zamierzają monitorować skutki rosyjskiego embarga na produkty rolne.

Rosyjski odwet

Rosja na początku sierpnia wprowadziła roczny zakaz importu produktów spożywczych (owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady oraz Norwegii. Wcześniej, 1 sierpnia wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Wprowadzane przez Moskwę restrykcje importowe są odpowiedzią na sankcje, jakie na Rosję nałożyły państwa zachodnie za aneksję Krymu i wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy.

Kryzys gospodarczy w Rosji. “Rosja jest potężnie zadłużona“TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com