Kolejne kraje nie sprzedadzą żywności w Rosji. Moskwa chce rozszerzyć embargo

Ze świata

shutterstock.comRosja planuje objąć zakazem importu żywności kolejne zachodnie kraje

- Rosja, która w sierpniu zeszłego roku zakazała importowania zachodniej żywności, chce rozszerzyć embargo na kolejne kraje, które wspierały sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Moskwy - powiedział Arkady Dworkowicz, wicepremier Rosji. Nie wymienił, które kraje miałyby trafić na listę. - Myślę, że decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie - stwierdził.

Agencja Interfax poinformowała, że lista obejmie kolejnych siedem krajów. Ukraina, Czarnogóra, Albania, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Gruzja "dopasowały się" do niedawnej decyzji UE do rozszerzenia zakresu sankcji przeciwko Rosji na kolejny rok – podaje Reuters.

Spośród tych krajów, tylko Norwegia jest objęta rosyjskim embargiem na jedzenie, które obejmuje także Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię i UE.

Odpowiedź na sankcje

Wicepremier Rosji dodał, że Rosja chce eksportować z kraju 25-27 ml ton zboża w 2015/2016 roku handlowym.

Warto przypomnieć, że Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze na Rosję ze względu na jej udział w kryzysie na Ukrainie oraz wspieranie prorosyjskich separatystów walczących na wschodzie sąsiada Polski. W odpowiedzi Moskwa wprowadziła zakaz importu do Rosji żywności z państw, które poparły sankcje UE.

Materiał "Faktów TVN" z 2014 roku na temat rosyjskiego embarga.

Andrzej Zaucha, Fakty TVN: embargo to odpowiedź na sankcje wobec Rosji TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com