Dostawy ropy z Rosji na Węgry i Słowację wstrzymane. Uszkodzony "jeden element infrastruktury"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę, między innymi na Kijów
Zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę, między innymi na KijówReuters
wideo 2/3
Zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę, między innymi na KijówReuters

Dostawy ropy naftowej z Rosji na Węgry i Słowację ropociągiem "Przyjaźń" zostały wstrzymane - podaje Reuters. Powodem ma być wtorkowy atak rakietowy Rosji na Ukrainę, który uszkodził stację transformatorową na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialną za zasilanie ropociągu. Jak poinformował w środę szef węgierskiej dyplomacji i handlu Peter Szijjarto ropociągnaftowy "Przyjaźń" może być prawdopodobnie ponownie uruchomiony w krótkim czasie, ponieważ sam rurociąg nie został uszkodzony.

Dostawy ropy naftowej do części Europy Wschodniej i Środkowej przez odcinek rurociągu "Przyjaźń" zostały tymczasowo wstrzymane, jak poinformowali operatorzy rurociągów naftowych na Węgrzech i Słowacji.

 Rurociąg naftowy "Przyjaźń" może być prawdopodobnie ponownie uruchomiony w krótkim czasie, ponieważ sam rurociąg nie został uszkodzony - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w nagraniu wideo na swoim koncie na Facebooku w środę.

Naprawa usterki

- Jest nieco uspokajająca wiadomość, że według obecnych informacji, sam rurociąg Drużba nie został uszkodzony, tylko jeden element infrastruktury, który obsługuje rurociąg, stacja energetyczna - powiedział Szijjarto.

- Naprawa tego elementu jest oczywiście łatwiejsza niż w przypadku uderzenia w sam rurociąg (...), więc prawdopodobnie można to zrobić w krótkim czasie, w zależności od usterek ujawnionych podczas prac technicznych - przekazał

Szijjarto powtórzył, że Węgry mają kilkumiesięczne rezerwy ropy naftowej i zaopatrzenie kraju nie jest zagrożone.

Uszkodzenie ropociągu "Przyjaźń"

Zakres zakłóceń nie był od razu jasny i nastąpił równolegle z eksplozją we wsi we wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, która wywołała alarm wśród krajów NATO.

"Strona ukraińska poinformowała nas, że zawiesiła pompowanie (ropy - red.) w kierunku Fenyeslitke (na Węgrzech) z powodu spadku napięcia" - przekazał Igor Dyomin, doradca prezesa Transnieftu, cytowany przez RIA.

Słowacki Transpetrol również potwierdził wstrzymanie, powołując się na "przyczyny techniczne po stronie ukraińskiej", ale nie sprecyzował uderzenia rakiety.

Polski operator rurociągów PERN powiedział późno we wtorek, że ropa płynie normalnie przez polski odcinek linii.

Dostawy ropy z Rosji ropociągiem "Przyjaźń" wstrzymane

Węgierski publiczny kanał informacyjny M1 poinformował, że w wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej. Doniesienia medialne potwierdził, cytowany przez agencję MTI, państwowy koncern energetyczny MOL.

Powołał się na informacje przekazane od ukraińskiego operatora rurociągów UkrTransNafta, że rosyjski pocisk uderzył w stację transformatorową odpowiedzialną za zasilanie ropociągu "Przyjaźń". W obecnej sytuacji dostawy ropy na Węgry, do Czech i na Słowację miały zostać czasowo wstrzymane, ponieważ nie ma zasilania pomp.

Sam ropociąg nie został uszkodzony - podał kanał M1. Państwowy koncern energetyczny MOL ma 90-dniowy zapas surowca do wykorzystania w rafineriach - dodał.

Sieć rurociągów Przyjaźń ma swój początek w Rosji i rozdziela się na Białorusi na Ukrainę, gdzie ponownie się rozdziela, zaopatrując kilka krajów w Europie Wschodniej i Środkowej, które są uzależnione od tej ropy, w tym rafinerie na pozbawionych dostępu do morza Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Viktor Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

W związku z sytuacją wokół ropociągu "Przyjaźń" oraz z wydarzeniami w Polsce premier Viktor Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony - poinformował rzecznik prasowy premiera Bertalan Havasi. Przed spotkaniem minister obrony Kristof Szalay-Bobrovniczky odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - dodał.

Z ropociągu "Przyjaźń" dostarczany jest surowiec do głównej rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu.

MOL przekazał, że "śledzi rozwój wydarzeń" i "analizuje warunki ponownego uruchomienia rurociągu 'Przyjaźń' wraz z swoimi ukraińskimi partnerami" - podała agencja MTI.

Atak Rosji na Ukrainę

We wtorek po południu na terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Rosyjskie siły zaatakowały rakietami szereg regionów w różnych częściach kraju, w tym Kijów, gdzie, według informacji lokalnych władz, trafione zostały m.in. budynki mieszkalne.

Według rzecznika ukraińskich sił powietrznych Jurija Ihnata wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek na Ukrainę rekordową liczbę ok. 100 rakiet, jest to zatem najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Aliaksandr Kushner / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP