Pracowała w Goldman Sachs. Teraz pokieruje tureckim bankiem centralnym

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował w piątek Hafize Gaye Orkan nową prezes banku centralnego. Gaye Erkan to była dyrektor amerykańskich banków First Republic Bank oraz Goldman Sachs. Pierwszy raz w historii Turcji na czele banku centralnego stanęła kobieta - poinformował dziennik "Daily Sabah".

"Mianowanie jest kolejnym etapem zmian, które Erdogan przeprowadza w zarządzaniu gospodarką kraju po wygranej w ostatnich wyborach" - przypomniał turecki dziennik. Wcześniej prezydent na szefa resortu finansów mianował Mehmeta Simseka, co - według "Daily Sabah" - zwiastuje "pożegnanie się rządu z polityką skoncentrowaną wokół utrzymywania niskich stóp procentowych".

Zmiana prezesów

41-letnia Erkan jest piątym prezesem banku centralnego Turcji w ciągu ostatnich czterech lat; ukończyła studia na Uniwersytecie Bogazici w Stambule, po czym tytuł doktora zdobyła na Uniwersytecie Princeton w USA. Do banku Goldman Sachs dołączyła w 2005 roku, w 2011 została jego dyrektorem zarządzającym. W latach 2014-21 pełniła kilka najważniejszych stanowisk w komercyjnym banku First Republic.

Hafize Gaye ErkanAnadolu

Oficjalne dane tureckie wskazują, że inflacja w kraju - pierwszy raz od 16 miesięcy - spadła w maju poniżej 40 proc. i osiągnęła 39,6 proc.

W środę turecka lira spadła do rekordowo niskiej wartości względem amerykańskiego dolara - za którego trzeba było tego dnia zapłacić 22,98 lir.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu

Pozostałe wiadomości