Pomoc dla "frankowiczów", Unia radzi ws. Ukrainy. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat


W czwartek w TVN24 Biznes i Świat analizujemy rządowe propozycje dotyczące "frankowiczów". Jesteśmy też na Ukrainie i w Brukseli, gdzie ministrowie spraw zagranicznych państw Unii na specjalnym spotkaniu. To reakcja na zintensyfikowanie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie.

Kłopot z frankiem

Wczoraj wicepremier Janusz Piechociński przedstawił szereg rekomendacji rozwiązania problemów kredytobiorców, którzy z powodu zawirowań na rynkach mogą mieć kłopoty. To m.in. 3-letnie wakacje kredytowe, bezpłatne przewalutowanie kredytu zaciągniętego w obcej walucie, uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR. Inny pomysł to czasowa i zwrotna pomoc, podobnie jak pomoc udzielana w latach 2009-2010 na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

W czwartek w TVN24 Biznes i Świat nadal śledzimy wydarzenia wokół franka szwajcarskiego. Związek Banków Polskich ocenił, że niektóre propozycje rządu wymagają przemyślenia i ewentualnie modyfikacji, ale większość jest możliwa do realizacji.

Będą nowe sankcje?

Na czwartek zaplanowane jest w Brukseli spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE. Nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE zwołała na czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. To reakcja na zintensyfikowanie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie.

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada. Pytamy, czy Unia zaostrzy sankcje wobec Rosji. Polska chce, by UE przeanalizowała możliwość takiego kroku - zapowiedział w środę wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

- Powinniśmy stworzyć warunki, które zmotywują Rosję, żeby usiadła do stołu i rozmawiała. Mamy linię demarkacyjną, za którą Rosjanie powinni się wycofać. Ukraina wielokrotnie deklarowała zawieszenie ognia, płacąc bardzo słoną cenę, bo terroryści nic sobie z tego nie robili - powiedział w wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości