Kary dla Rosji za zerwanie umowy? Szef Orlenu odpowiada

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Wiceszef MAP o pensjach w Orlenie: wszystkie procedury są zachowane
Wiceszef MAP o pensjach w Orlenie: wszystkie procedury są zachowaneTVN24
wideo 2/4
TVN24Wiceszef MAP o pensjach w Orlenie: wszystkie procedury są zachowane

Na pewno będziemy dochodzić w tym zakresie swoich roszczeń - stwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek, odpowiadając na pytanie, czy spółka będzie domagać się od Rosji kar za zerwanie umowy w sprawie dostawy ropy. Obajtek skomentował również zapowiadany przez wicepremiera Jacka Sasina podatek od nadmiarowych zysków. - Podciąłby skrzydła Polsce - ocenił.

Daniel Obajtek pytany w Radiu Zet, czy koncern będzie się domagać od Rosjan wypłaty kar za zerwanie umowy, odpowiedział: - Będziemy to procedować. (...) Wszystko jest zawarte w umowach, o których nie mogę mówić. Na pewno będziemy dochodzić w (tym) zakresie swoich roszczeń.

PKN Orlen nie otrzymuje od kilku dni ropy naftowej z Rosji rurociągiem Przyjaźń. Dostawy surowca do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską. PKN Orlen zapewnia, że nie będzie miał problemów z uzupełnieniem zaopatrzenia z innych kierunków.

Jak przypominała spółka, od początku lutego 2023 r., po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko ok. 10 proc. zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Były to wyłącznie dostawy rurociągowe, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje.

Obajtek o podatku od nadmiarowych zysków

Prezes Orlenu został także zapytany w Radiu Zet o zapowiadany w ubiegłym tygodniu przez wicepremiera Jacka Sasina podatek od nadmiarowych zysków.

- Jestem przeciwko, bo już wpłacamy 14 miliardów złotych na rzecz zamrożenia cen gazu. (...) Oprócz tego rekomendowaliśmy wypłatę około 6,4 miliardów złotych dywidendy, z czego Skarb Państwa otrzyma blisko połowę tej kwoty- odpowiedział.

- (...) Podciąłby skrzydła Polsce, bo w tym roku zainwestujemy 36 miliardów złotych, a strategia zakłada 320 miliardów złotych inwestycji na transformację paliwowo-energetyczną. Potrzebujemy pieniędzy, by zabezpieczyć bezpieczeństwo Polaków. (...) Gdy ogołocimy biznes ze środków, przestaniemy zarabiać, to polska gospodarka będzie w bardzo trudnej sytuacji - wyjaśnił.

Czytaj też: "Orlen kontroluje też czeskie rafinerie i tam rosyjska ropa cały czas płynie"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radio ZET

Pozostałe wiadomości