Obiad, o który się biją bogacze. Ile kosztuje w tym roku?

Ze świata

Obiad za 3,4 mln dolarów. Warren Buffett zdradzi sekrety inwestowania?TVN24BiS /
wideo 2/4

Anonimowa osoba zapłaci 2 679 001 dolarów za zjedzenie obiadu z miliarderem Warrenem Buffettem. Zwycięzca aukcji może zaprosić na spotkanie maksymalnie siedmioro przyjaciół. Buffett, który prowadzi holding finansowy Berkshire Hathaway, będzie rozmawiał o wszystkim, m.in. o filantropii i życiu, ale nie ujawni, co kupuje czy sprzedaje.

Internetowa aukcja prowadzona na platformie eBay zakończyła się w nocy z piątku na sobotę. Złożono w niej 41 ofert, zwycięzca przebił innych w ostatniej sekundzie.

Dochody z aukcji zasilą fundację charytatywną Glide w San Francisco. Oferuje ona darmowe posiłki, świadczenia medyczne, opiekę nad dziećmi, mieszkania i szkolenie zawodowe dla osób najbiedniejszych i bezdomnych. Jej roczny budżet to 18 mln dolarów.

Obiad z inwestorem

Spotkanie odbędzie się w restauracji Smith & Wollensky na nowojorskim Manhattanie. Pierwsza aukcja lunchu z inwestorem odbyła się w 2000 roku, z inicjatywy pierwszej żony Buffetta - Susan (zmarła w 2004 roku). W fundacji Glide udzielała się jako wolontariuszka.

Najwyższa oferta wyniosła wówczas 25 tys. dolarów. Rekordowe okazały się lata 2012 i 2016. Wówczas za możliwość zjedzenia lunchu z miliarderem anonimowe osoby zapłaciły po ponad 3,4 mln dolarów. W sumie przez 17 lat z aukcji zebrano 26,3 mln dolarów.

Jeden ze zwycięzców, Ted Weschler po takim lunchu zaczął pracować dla Buffetta. W latach 2010-2011 Weschler za obiady z inwestorem zapłacił w sumie 5,25 mln dolarów. Buffett znany jest z tego, że prawie cały swój majątek przeznacza na cele charytatywne. Magazyn "Forbes" szacuje jego wartość na 74,9 mld dolarów netto.

Autor: MS / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock