Superbogacze uciekają z tego kraju. "To trochę jak brexit"

Źródło:
TVN24 Biznes
Księżniczka Martha Louise z pierwszym mężem Arim Behnem
Księżniczka Martha Louise z pierwszym mężem Arim BehnemReuters Archive
wideo 2/6
Księżniczka Martha Louise z pierwszym mężem Arim BehnemReuters Archive

Ponad 30 norweskich miliarderów i multimilionerów opuściło w 2022 roku Norwegię po tym, jak centrolewicowy rząd podniósł podatek dla najbogatszych. To więcej niż całkowita liczba superbogaczy, którzy opuścili kraj w ciągu ostatnich 13 lat - wskazała gazeta "Dagens Naeringsliv".

Norweskim bogaczom nie spodobała się perspektywa większego dorzucania się do wspólnej kasy. Co więcej, jak zauważa lokalny dziennik, oczekuje się, że to dopiero początek exodusu, który do tej pory kosztował rząd "dziesiątki milionów utraconych podatków".

Wielu z najbogatszych przeniosło się do Szwajcarii. Wśród nich jest Kjell Inge Røkke, miliarder-rybak i potentat przemysłowy. Zamieszkał w Lugano, niedaleko Mediolanu i w pobliżu swojego ulubionego miejsca spotkań - jeziora Como. Røkke jest czwartym najbogatszym Norwegiem, a jego majątek szacuje się na około 19,6 mld norweskich koron (równowartość ok. 8 mld zł)

"Wybrałem Lugano na swoje nowe miejsce zamieszkania. Nie jest ani najtańsze, ani nie ma najniższych podatków. Ale to świetne miejsce z centralnym położeniem w Europie" - napisał 64-latek w liście otwartym.

W zeszłym roku Røkke był najbardziej opodatkowaną osobą w kraju. Jego przeprowadzka będzie kosztować Norwegię około 175 mln koron utraconych wpływów podatkowych rocznie. "Dagens Næringsliv" wyliczył, że od 2008 roku zapłacił około 1,5 mld koron podatku.

Podwyżka podatku w Norwegii

Stawka podatku majątkowego w Norwegii wynosi obecnie 0,95 proc. dla majątku netto od 1,7 mln do 20 mln koron oraz 1,1 proc. dla majątku netto powyżej 20 mln koron. Część podatku trafia do państwa, a część do budżetu gminy, w której mieszka podatnik.

Ole Gjems-Onstad, emerytowany profesor Norweskiej Szkoły Biznesu, szacuje, że ci, którzy opuścili kraj, mieli łączną fortunę o wartości co najmniej 600 mld koron.

- Moim zdaniem to trochę jak brexit - powiedział w rozmowie z norweskim dziennikiem i dodał, że ucieczka przedsiębiorców za granicę była dla wielu szokiem. - Niektórzy politycy krytykują zamożnych ludzi za przeprowadzkę, ale myślę, że wielu zwykłym ludziom po prostu nie podoba się, że nasi najlepsi inwestorzy opuszczają kraj - podkreślił.

Tord Ueland Kolstad, inwestor zajmujący się nieruchomościami handlowymi i hodowlą łososia, z fortuną o wartości około 1,5 miliarda koron, przeniósł się z Bodø w północnej Norwegii do Lucerny w Szwajcarii. - Nie tego chciałem, ale zaostrzone przepisy podatkowe obecnego rządu oznaczają, że jako założyciel i odpowiedzialny właściciel nie mam wyboru - powiedział norweskiemu nadawcy TV2.

Kolstad zaznaczył, że wzrost podatku majątkowego oznacza, że zapłaciłby nieco ponad 6 mln koron podatku. A to oznaczałoby, że musiałby wypłacić sobie dywidendę w wysokości 10 mln koron, aby uwzględnić zwiększony podatek od dywidend. - Takie niestety są realia dzisiejszej polityki podatkowej. - Nieuzasadnione jest obciążanie firmy takimi kosztami, gdy chce się tworzyć nowe miejsca pracy - wyjaśnił.

Kolstad powiedział norweskiej gazecie "Aftenposten", że kiedy po raz pierwszy przyjechał do Szwajcarii, nie miał tam żadnych przyjaciół. "Ale teraz jest nas [Norwegów] kilku, więc od czasu do czasu spotykamy się na kawie" - wskazał.

Władze kraju liczą na powrót bogaczy

Erlend Grimstad, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, powiedział "Guardianowi", że ma nadzieję, że bogaci Norwegowie wrócą do kraju.

- Jeśli odniosłeś sukces i wzbogaciłeś się w Norwegii, mamy nadzieję, że zostaniesz i będziesz nadal częścią norweskiego społeczeństwa - powiedział. - Zachęcamy Norwegów do tworzenia wartości i bogacenia się. Wierzymy, że norweski model z silnym systemem opieki społecznej i wysokim poziomem edukacji są ważnymi czynnikami umożliwiającymi osiągnięcie tego sukcesu - dodał.

Podkreślił, że norweski model polega na tym, że każdy powinien wnosić wkład stosownie do swoich możliwości. Co oznacza, że ci, którzy mają taką możliwość "powinni płacić trochę więcej".

Autorka/Autor:JW

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów linie lotnicze zmniejszają liczbę rejsów między Warszawą a Paryżem - wynika z danych na stronie internetowej Lotniska Chopina. Protest przyczynia się do problemów także na innych francuskich lotniskach.

Linie odwołują loty do Paryża

Linie odwołują loty do Paryża

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 3 lipca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP