Allegro sprzedane. Za ponad 3 miliardy dolarów

Ze świata


Naspers sprzedał serwis Allegro i Ceneo za 3,25 mld dolarów funduszom private equity Cinven, Permira i Mid Europa - poinformowały spółki w piątkowych komunikatach.

Transakcja ma podlegać ma standardowym zgodom antymonopolowym. Jej kwota musi robić wrażenie, bo jeszcze we wrześniu źródło Reutersa informowało, ze Allegro jest wyceniane na 2,2 mld dolarów. Ostatecznie "polski eBay" został sprzedany za 3,25 mld dolarów, czyli ponad 12,6 mld zł.

To największa transakcja w historii polskiego internetu. W 2012 roku Onet został sprzedany koncernowi Ringer Axel Springer za 969 mln zł, a Wirtualna Polska w 2014 roku trafiła w ręce grupy o2 za 383 mln zł.

Wsparcie finansowe i dostęp do wiedzy

- Połączone doświadczenie Cinven, Permira i Mid Europa dostarczą nam wiedzy i know-how w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Budkowski, prezes Allegro. - Jesteśmy zadowoleni, że otrzymamy od nich wsparcie finansowe oraz dostęp do wiedzy sektorowej w celu dalszego rozwoju, jak również ich zaangażowanie inwestycyjne - dodał. Założone w 1999 r. Allegro ma ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy dokonują blisko 14 mln transakcji miesięcznie. Do grupy należy porównywarka cen Ceneo. Grupa ma siedzibę w Poznaniu i zatrudnia 1275 osób.

Naspers to południowoafrykańska firma, która przekształciła się z wydawnictwa - w czasach apartheidu - i stała się wartym 65 mld dolarów gigantem internetowym. Wszystko dzięki inwestycjom w handel elektroniczny na rynkach wschodzących. Działa w 130 krajach i ma udziały w rosyjskiej grupie internetowej Mail.Ru Group oraz w Tencent Holdings, największym portalu społecznościowym w Chinach. Prowadzi również działalność w internetowej branży rozrywkowej. W grudniu 2015 roku Naspers pozyskał na przejęcia 2,5 mld dolarów.

Naspers kupił Allegro w 2008 roku. Zapłacił wówczas niespełna 1,5 mld dolarów.

Autor: tol//rzw / Źródło: PAP Biznes