Najdroższe miasta świata. Dwie metropolie na szczycie

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy Jork
Nowy JorkReuters
wideo 2/3
ReutersNowy Jork

Nowy Jork i Singapur znalazły się na szczycie listy najdroższych miasta świata w 2022 roku przygotowanej przez Economist Intelligence Unit (EIU). Na drugim końcu rankingu znalazły się Damaszek, Trypolis i Teheran.

W ciągu roku ceny w największych miastach świata liczone w lokalnych walutach wzrosły średnio o 8,1 proc. To największy wzrost od co najmniej 20 lat, który obrazuje światowy kryzys kosztów utrzymania wywołany m.in. wojną na Ukrainie - wynika z badania EIU.

Najdroższe miasta świata w 2022 roku

Nowy Jork (USA) po raz pierwszy zajął pierwsze miejsce w rankingu - ex aequo z Singapurem, który w ostatnich dziesięciu latach 8 razy był na szczycie. Te dwie metropolie zepchnęły Tel Awiw (Izrael) z pierwszego miejsca w 2021 roku na najniższy stopień podium listy najdroższych miast świata. Damaszek (Syria) i Trypolis (Libia) pozostają najtańszymi ze 172 miast objętych badaniem.

W raporcie zwrócono uwagę, że Stambuł (Turcja), Buenos Aires (Argentyna) i Teheran (Iran) odnotowały bardzo wysoką inflację, choć największy wzrost cen miał miejsce w Caracas w Wenezueli - wzrost o 132 proc. w ostatnim roku. Dodano, że wysoka inflacja w Wenezueli gwałtownie spadła od 2019 roku, ale nadal to miasto jest wykluczane z obliczeń średnich globalnych, aby uniknąć wypaczenia.

Na liście najdroższych miast świata największy skok odnotowały rosyjskie miasta Moskwa i Sankt Petersburg - awansowały odpowiednio o 88 i 70 miejsc. Wyjaśniono, że powodem takiego znacznego awansu były zachodnie sankcje, które prowadzą do wzrostu cen, a do tego rynki energii i ograniczenia finansowe wspierają rubla.

EIU podało, że największe wzrosty w indeksie dotyczyły ceny litra benzyny, która wzrosła średnio o 22 proc. rok do roku. Dodano, że ceny gazu i elektryczności wzrosły średnio o 29 proc. w lokalnych walutach w miastach Europy Zachodniej, ponieważ region próbuje odciąć się od rosyjskiej energii. Można to porównać ze średnim światowym wzrostem o 11 proc.

Inflacja żywności i artykułów gospodarstwa domowego również była wysoka w związku z ograniczeniami w handlu, spowodowanymi częściowo inwazją Rosji na Ukrainę. Natomiast ceny towarów i usług rekreacyjnych w lokalnej walucie spadły - może to odzwierciedlać słabszy popyt, ponieważ konsumenci koncentrują wydatki na podstawowych produktach - wskazał EIU.

Najdroższe miasta na świecie (wg EIU):

1. Nowy Jork (USA) 1. Singapur 3. Tel Awiw (Izrael) 4. Hongkong 4. Los Angeles (USA) 6. Zurych (Szwajcaria) 7. Genewa (Szwajcaria) 8. San Francisco (USA) 9. Paryż (Francja) 10. Kopenhaga (Dania) 10. Sydney (Australia)

Najtańsze miasta świata (wg EIU):

1. Damaszek (Syria) 2. Trypolis (Libia) 3. Teheran (Iran) 4. Tunis (Tunezja) 5. Taszkient (Uzbekistan) 6. Karaczi (Pakistan) 7. Ałmaty (Kazachstan) 8. Ahmadabad (Indie) 9. Madras (Indie) 10. Algiers (Algieria) 10. Bangalore (Indie) 10. Kolombo (Sri Lanka)

Ranking przygotowany przez Economist Intelligence Unit, brytyjski ośrodek badawczy związany z tygodnikiem "The Economist", uwzględnia koszty podstawowych produktów i usług w 172 miastach na całym świecie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości