Pożegnanie z tronem. Po 70 latach odchodzi na emeryturę

Ze świata

TVN24 BiSKsiąże Filip. Najdłużej urzędujący małżonek monarchy

Małżonek królowej Elżbiety II, książę Edynburga Filip, będzie obecny na paradzie wojskowej w centrum brytyjskiej stolicy. Ma to być jego ostatni oficjalny udział w imprezie o charakterze publicznym przed wycofaniem się z pełnienia funkcji reprezentacyjnych. Oznacza to, że po ponad 70 latach wycofa się oficjalnie z życia publicznego. Książę Filip jest najdłużej urzędującym małżonkiem brytyjskiego monarchy, znanym między innymi ze specyficznego poczucia humoru. Więcej na ten temat dowiesz się, oglądając TVN24 BiS.

Decyzję o odejściu na emeryturę 96-letni książę Filip podjął w maju. Powodem rezygnacji, jak podawał wtedy Pałac Buckingham, nie są kwestie zdrowotne. Ale w prasie brytyjskiej coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące złego stanu zdrowia członka królewskiej rodziny.

Pod koniec czerwca książę trafił do szpitala w Londynie na skutek infekcji wynikającej z przewlekłej choroby.

Po rezygnacji Filipa z obowiązków reprezentacyjnych eksperci spodziewają się zwiększonego zaangażowania publicznego ze strony pierwszego w linii do sukcesji księcia Karola i jego żony Camilli, a także młodszego pokolenia rodziny królewskiej: księcia Harry'ego oraz księcia Williama i księżnej Kate.

Mąż królowej

Z królową Elżbietą książę poznał się 1939 roku, w szkole oficerskiej. Para zaręczyła się 7 lat później. Chociaż rodzice obecnej królowej mieli zastrzeżenia, co do ich związku, m.in. ze względu na sugerowane powiązania rodziny Filipa z nazistami.

Żeby poświęcić się funkcji księcia małżonka, Filip zrezygnował z własnej kariery w marynarce wojennej.

Z Elżbietą II Filip ma czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

W życiu publicznym

W trakcie rządów obecnej monarchini książę uczestniczył sam w ponad 22 tysiącach wydarzeń publicznych. Mąż Elżbiety II jest patronem lub członkiem ponad 780 organizacji, z którymi nadal będzie powiązany po odejściu na emeryturę, ale nie będzie angażował się w ich działalność.

Książę zasłynął m. in. z niestosownych komentarzy. Dla przykładu, o ambasadzie brytyjskiej w Berlinie w 2000 roku powiedział, że jest "stratą przestrzeni". Studentów z Wielkiej Brytanii, którzy uczą się w Chinach, ostrzegał, że dłuższy pobyt w tamtym kraju grozi "skośnymi oczami".

Mimo specyficznego poczucia humoru Filip był uważany za solidne wsparcie dla królowej Elżbiety. Na przykład kiedy po śmierci księżnej Diany poparcie dla dworu spadło do około 30 procent.

Filip urodził się na greckim Korfu. Do Wielkiej Brytanii przybył wraz z rodzicami, wygnanymi z Grecji, kiedy miał 1,5 roku. Jego matka była wnuczką królowej Wiktorii.

Środowe wystąpienie, którym książę pożegna się z funkcją publiczną, będzie jego 4595 przemówieniem.

Pałac Buckingham zastrzega jednak, że w przyszłości książę może zdecydować się towarzyszyć królowej podczas różnego rodzaju wydarzeń, ale nie będzie już miał swojego programu indywidualnego.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Carfax2 CC BY SA Wikipedia