TVN24 Biznes | Ze świata

Wiceszefowa KE: trwa intensywny dialog z polskimi przedstawicielami w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
Reuters, PAP
Kiedy zostanie zatwierdzony polski plan odbudowy? Waldemar Buda odpowiada
Kiedy zostanie zatwierdzony polski plan odbudowy? Waldemar Buda odpowiadaPolskie Radio
wideo 2/4
Polskie RadioKiedy zostanie zatwierdzony polski plan odbudowy? Waldemar Buda odpowiada

Negocjacje trwają - w ten sposób wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odniosła się do kwestii akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Jak dodała, Warszawa musi przekonać Komisję, że ma wiarygodny system kontroli wydawania środków z nowego unijnego funduszu.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova i unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders zaprezentowali na konferencji we wtorek coroczny raport dotyczący praworządności w wymiarze sprawiedliwości oraz wolności i pluralizmu mediów. 

Jak informuje Agencja Reutera, Komisja Europejska wskazała na poważne zastrzeżenia dotyczące praworządności, które mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące wielomiliardowego wsparcia z europejskiego funduszu odbudowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rozmowy w sprawie Funduszu Odbudowy

Na konferencji Jourovej i Reyndersa poruszono kwestię polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który rząd wysłał do Brukseli na początku maja.

- Negocjacje trwają. Negocjatorzy KE są w intensywnym dialogu z polskimi przedstawicielami. Z punktu widzenia KE są te same wymogi dotyczące wszystkich państw członkowskich, które chcą użyć środków z Funduszu Odbudowy, aby ustanowić bardzo silny system kontroli i audytu, który jest porównywalny do systemu, który dotyczy polityki spójności i WPR (Wspólnej Polityki Rolnej) - powiedziała Jourova.

Jak wyjaśnił Reuters, wiceszefowa KE powiedziała, że nie jest w stanie przewidzieć, kiedy pieniądze z Funduszu Odbudowy dla Polski zostaną zatwierdzone. Podkreśliła, że najpierw Warszawa musi przekonać Komisję, że ma wiarygodny system kontroli i audytu wydawania środków z UE.

Fundusz na kryzys wywołany pandemią

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy.

Po otrzymaniu planu Komisja ma dwa miesiące na jego ocenę (o ile nie uzgodniła z państwem członkowskim przełożenia terminu) i na zaproponowanie Radzie decyzji wykonawczej w sprawie zatwierdzenia planu. Następnie Rada ma cztery tygodnie na przeanalizowanie projektu decyzji. Gdy Rada decyzję przyjmie, państwa członkowskie mogą zacząć podpisywać z Komisją dwustronne umowy o finansowaniu i w ciągu dwóch miesięcy otrzymać uzgodnione zaliczki.

Pieniądze dla Polski

W ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział, że kwestie robocze, techniczne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostały uzgodnione, a temat zatwierdzenia planu przez Komisję Europejską mamy "właściwie zamknięty".

Z Funduszu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

Autor:kris/dap

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości