Nowe przepisy dla podróżnych. Nie będzie już ulgi dla zaszczepionych

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od 4 stycznia do 15 stycznia 2022 roku wszyscy pasażerowie przybywający na Cypr będą musieli okazać na lotnisku test PCR, wykonany minimum 48 godzin przed odlotem. Na tym jednak nie koniec. Niezależnie od zaszczepienia, po przylocie podróżni będą zobligowani do wykonania kolejnego takiego badania na własny koszt. Dwa obowiązkowe testy są wymagane już dzisiaj od niezaszczepionych Polaków przybywających na wyspę.

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Obecnie Polska znajduje się w kategorii RED: przy przylocie na Cypr z państw zaliczonych do tej kategorii konieczne jest posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu oraz poddanie się na własny koszt kolejnemu testowi PCR po przylocie i pozostanie w samoizolacji do momentu otrzymania wyniku. Przepisy nie dotyczą ozdrowieńców ani osób zaszczepionych.

Teraz przepisy dla podróżnych mają zostać zaostrzone. Od 4 stycznia z obowiązku wykonania testów nie będą zwolnione już osoby zaszczepione. Będzie też mniej czasu na ich wykonanie. Jak informuje biuro prasowe cypryjskiego rządu, od 4 stycznia do 15 stycznia 2022 r. pasażerowie przybywający do Republiki Cypryjskiej muszą przejść 48-godzinny test laboratoryjny PCR przed odlotem. Obowiązkowe będzie też wykonanie testu po przylocie, na własny koszt.

To nie koniec restrykcji, które dotkną podróżnych. Od 30 grudnia 2021 r. kluby taneczne i muzyczne będą mogły wpuszczać jedynie zaszczepione osoby z negatywnym wynikiem testu wykonanego na 24 godziny przed imprezą. Wyjątkiem są obywatele Cypru, którzy otrzymali dawkę przypominającą szczepionki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus na świecie. Państwa wprowadzają restrykcje

To kolejne państwo, które wprowadza ostrzejsze restrykcje w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron. Sytuacja epidemiczna skłania kolejne państwa do wprowadzenia dodatkowych restrykcji dla podróżnych. Coraz więcej z nich wymaga testu PCR. Taki wymóg czeka Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii czy Grecji.

W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia na całym świecie wykrywano blisko 900 tys. nowych infekcji, ich liczba w ciągu tygodnia wzrosła o 11 proc. - wynika ze statystyk WHO. W ostatnich dniach w wielu państwach świata - m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii - odnotowano największą dzienną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii.

Chociaż wstępne badania sugerują, że infekcja wywoływana wariantem omikron jest łagodniejsza niż choroba powodowana wcześniejszymi odmianami SARS-CoV-2, przez bardziej zaraźliwy charakter nowego wariantu gwałtownie rośnie liczba zakażonych, co grozi przeciążeniem systemów opieki zdrowotnej.

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości