Droższe zakupy, nauka, wakacje. Siedem rzeczy, które Brexit zmieni

Londynpixabay (CC Public Domain)

Wielka Brytania wystąpi z szeregów Unii Europejskiej. Teraz czeka ją dwuletni okres negocjacji z Brukselą, podczas którego ustali warunki wychodzenia. Reuters przygotował scenariusze, jakie po Brexicie dotkną Wielką Brytanię oraz Unię Europejską, czyli każdego z nas.

1. Podatki

Zwolennicy Brexitu zapewniali, że w interesie Unii Europejskiej leży zgoda na zachowanie prowadzenia wolnego handlu z Wielką Brytanią. Nawet, jeśli ta zdecyduje się opuścić wspólnotę.

Ale nie oznacza to, że Bruksela nie wprowadzi ceł na towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Jeżeli tak by zrobiła, to może w radykalnym scenariuszu oznaczać, że za większe weekendowe zakupy w Londynie będziemy musieli zapłacić podatek w momencie wwożenia ich na terytorium UE. Pocieszający może być fakt, że osłabienie funta względem innych walut - w tym naszej - może wyrównać te starty.

Tendencje pokazują większe szanse zawarcia porozumienia o wolnym handlu obejmującego towary niż usługi. Jako przykład można wskazać Szwajcarię, w której usługi finansowe stanowią znacznie większy odsetek PKB niż w Wielkiej Brytanii, a która nie ma ogólnego dostępu do rynków usług finansowych UE.

2. Energia

Wielka Brytania jest drugim największym emitentem gazów cieplarnianych w Europie i jednym z największych zwolenników zaostrzenia polityki klimatycznej.

Chociaż wielu analityków uważa, że Wielka Brytania pozostanie w systemie handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych (Eu ETS), to nie będzie w stanie prowadzić reform systemu, by podwyższyć cenę.

W efekcie unijne cele klimatyczne będą mniej ambitne bez przywództwa Brytyjczyków. Jak wskazuje agencja Reutera, Wielka Brytania stanowiła równowagę względem mniej chętnych krajów, podając tutaj przykład zależnej od węgla Polski.

3. Lotnictwo

Brexit może poddać w wątpliwość ustalenia UE dotyczące wolnej przestrzeni powietrznej. Dawały one regionalnym liniom lotniczym nieograniczony dostęp do nieba ponad państwami członkowskimi. Takie rozwiązanie było korzystne dla przewoźników i turystów.

Nie pozostanie to bez znaczenia dla przewoźników z Wielkiej Brytanii , krajów Wspólnoty ale także dla tras transatlantyckich, ponieważ unijno-amerykańskie porozumienie "Otwarte Niebo" daje obecnie brytyjskim liniom lotniczym nieograniczone prawo latania do USA.

Innym przykładem unijnych udogodnień jest wypłata rekompensaty za opóźnione loty. Jeśli Wielka Brytania opuści blok unijnych państw, wówczas linie lotnicze nie będą dłużej zobowiązane taką legislacją.

4. Cios w turystykę

Wycofanie się z jednolitego rynku może mieć skutki daleko poważniejsze, niż jedynie podróżnicze niedogodności brytyjskich wczasowiczów.

Oznacz to, że w znacznym stopniu może zostać ograniczony ruch turystyczny obywateli Wielkiej Brytanii na Stary Kontynent. Ucierpieć mogą na tym np. Kraków, Praga, czy Ibiza. Może tak się stać, ponieważ przyjazd do tych miejsc będzie bardziej problematyczny

Choć warto pamiętać, że Wielka Brytania nie jest członkiem bezwizowego obszaru Schengen i Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

5. Droższa edukacja

Studenci z UE mogą aplikować o studia na każdym uniwersytecie w bloku, płacąc takie same stawki jak lokalni uczniowie.

Z kolei, od studentów spoza UE często wymaga się płacenia znacznie wyższego czesnego.

Wielka Brytania może wycofać się także z programu wymiany akademickiej zwanego Erasmus, jako że post-Brexitowy ład będzie negocjowany z pozostałą częścią bloku.

6. Finanse

Wszystkie zlokalizowane w Wielkiej Brytanii firmy, które zajmują się usługami finansowymi - od banków, przez izby rozliczeniowe i fundusze - mogą stracić swoje unijne "paszporty".

Zapewniają one obecnie swobodny obrót pieniądzem po niskich kosztach i przy jednolitych zasadach i pozwalają świadczyć usługi w całym bloku 28 państw. Dzięki temu systemowi Londyn jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. Status ten może utracić.

Z kolei inwestorzy indywidualni nie będę musieli być objęci regulacjami unijnymi, co będzie na rękę bankom i funduszom inwestycyjnym. Chodzi m.in. o dostęp klientów do informacji dotyczących prowizji.

7. Konkurencja

Brytyjskie firmy przejmujące swoich unijnych rywali będą potrzebowały akceptacji zarówno od brytyjskiego regulatora jak od Komisji Europejskiej.

Natomiast Wielka Brytania będzie miała wolną rękę, by pomóc firmom oraz branżom bez strachu o działania UE. Z drugiej jednak strony, nie będzie mogła przeciwstawić się dotacjom, jakie pozostałe kraje członkowskie przekazują swoim narodowym czempionom.

Zobacz: do Polski może wrócić nawet 400 tys. Polaków

Może wrócić nawet 400 tys. Polaków. Czy rynek pracy jest na to gotowy?
Może wrócić nawet 400 tys. Polaków. Czy rynek pracy jest na to gotowy?TVN24 BiS

Autor: ag//ms,gry / Źródło: Reuters, FT, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP