Droższe zakupy, nauka, wakacje. Siedem rzeczy, które Brexit zmieni

Londynpixabay (CC Public Domain)

Wielka Brytania wystąpi z szeregów Unii Europejskiej. Teraz czeka ją dwuletni okres negocjacji z Brukselą, podczas którego ustali warunki wychodzenia. Reuters przygotował scenariusze, jakie po Brexicie dotkną Wielką Brytanię oraz Unię Europejską, czyli każdego z nas.

1. Podatki

Zwolennicy Brexitu zapewniali, że w interesie Unii Europejskiej leży zgoda na zachowanie prowadzenia wolnego handlu z Wielką Brytanią. Nawet, jeśli ta zdecyduje się opuścić wspólnotę.

Ale nie oznacza to, że Bruksela nie wprowadzi ceł na towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Jeżeli tak by zrobiła, to może w radykalnym scenariuszu oznaczać, że za większe weekendowe zakupy w Londynie będziemy musieli zapłacić podatek w momencie wwożenia ich na terytorium UE. Pocieszający może być fakt, że osłabienie funta względem innych walut - w tym naszej - może wyrównać te starty.

Tendencje pokazują większe szanse zawarcia porozumienia o wolnym handlu obejmującego towary niż usługi. Jako przykład można wskazać Szwajcarię, w której usługi finansowe stanowią znacznie większy odsetek PKB niż w Wielkiej Brytanii, a która nie ma ogólnego dostępu do rynków usług finansowych UE.

2. Energia

Wielka Brytania jest drugim największym emitentem gazów cieplarnianych w Europie i jednym z największych zwolenników zaostrzenia polityki klimatycznej.

Chociaż wielu analityków uważa, że Wielka Brytania pozostanie w systemie handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych (Eu ETS), to nie będzie w stanie prowadzić reform systemu, by podwyższyć cenę.

W efekcie unijne cele klimatyczne będą mniej ambitne bez przywództwa Brytyjczyków. Jak wskazuje agencja Reutera, Wielka Brytania stanowiła równowagę względem mniej chętnych krajów, podając tutaj przykład zależnej od węgla Polski.

3. Lotnictwo

Brexit może poddać w wątpliwość ustalenia UE dotyczące wolnej przestrzeni powietrznej. Dawały one regionalnym liniom lotniczym nieograniczony dostęp do nieba ponad państwami członkowskimi. Takie rozwiązanie było korzystne dla przewoźników i turystów.

Nie pozostanie to bez znaczenia dla przewoźników z Wielkiej Brytanii , krajów Wspólnoty ale także dla tras transatlantyckich, ponieważ unijno-amerykańskie porozumienie "Otwarte Niebo" daje obecnie brytyjskim liniom lotniczym nieograniczone prawo latania do USA.

Innym przykładem unijnych udogodnień jest wypłata rekompensaty za opóźnione loty. Jeśli Wielka Brytania opuści blok unijnych państw, wówczas linie lotnicze nie będą dłużej zobowiązane taką legislacją.

4. Cios w turystykę

Wycofanie się z jednolitego rynku może mieć skutki daleko poważniejsze, niż jedynie podróżnicze niedogodności brytyjskich wczasowiczów.

Oznacz to, że w znacznym stopniu może zostać ograniczony ruch turystyczny obywateli Wielkiej Brytanii na Stary Kontynent. Ucierpieć mogą na tym np. Kraków, Praga, czy Ibiza. Może tak się stać, ponieważ przyjazd do tych miejsc będzie bardziej problematyczny

Choć warto pamiętać, że Wielka Brytania nie jest członkiem bezwizowego obszaru Schengen i Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

5. Droższa edukacja

Studenci z UE mogą aplikować o studia na każdym uniwersytecie w bloku, płacąc takie same stawki jak lokalni uczniowie.

Z kolei, od studentów spoza UE często wymaga się płacenia znacznie wyższego czesnego.

Wielka Brytania może wycofać się także z programu wymiany akademickiej zwanego Erasmus, jako że post-Brexitowy ład będzie negocjowany z pozostałą częścią bloku.

6. Finanse

Wszystkie zlokalizowane w Wielkiej Brytanii firmy, które zajmują się usługami finansowymi - od banków, przez izby rozliczeniowe i fundusze - mogą stracić swoje unijne "paszporty".

Zapewniają one obecnie swobodny obrót pieniądzem po niskich kosztach i przy jednolitych zasadach i pozwalają świadczyć usługi w całym bloku 28 państw. Dzięki temu systemowi Londyn jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. Status ten może utracić.

Z kolei inwestorzy indywidualni nie będę musieli być objęci regulacjami unijnymi, co będzie na rękę bankom i funduszom inwestycyjnym. Chodzi m.in. o dostęp klientów do informacji dotyczących prowizji.

7. Konkurencja

Brytyjskie firmy przejmujące swoich unijnych rywali będą potrzebowały akceptacji zarówno od brytyjskiego regulatora jak od Komisji Europejskiej.

Natomiast Wielka Brytania będzie miała wolną rękę, by pomóc firmom oraz branżom bez strachu o działania UE. Z drugiej jednak strony, nie będzie mogła przeciwstawić się dotacjom, jakie pozostałe kraje członkowskie przekazują swoim narodowym czempionom.

Zobacz: do Polski może wrócić nawet 400 tys. Polaków

Może wrócić nawet 400 tys. Polaków. Czy rynek pracy jest na to gotowy?
Może wrócić nawet 400 tys. Polaków. Czy rynek pracy jest na to gotowy?TVN24 BiS

Autor: ag//ms,gry / Źródło: Reuters, FT, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP