Brexit to wielka wyprowadzka z City. Szansa dla Warszawy


Kilka miast UE wymienianych jest wśród potencjalnych następców Londynu jako centrum finansowego kontynentu. Nie brakuje głosów, że wiele firm może przenieść się do Warszawy. W piątek pojawiły się spekulacje dotyczącego tego, że amerykański bank Goldman Sachs rozważa naszą stolicę wśród lokalizacji swojej nowej głównej siedziby w Europie. Firma odniosła się do tych informacji.

Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej, jedną z dzielnic, która będzie najbardziej dotknięta przez Brexit jest londyńskie City, czyli handlowo-finansowe centrum świata.

Brytyjskie City to grupa lobbingowa, która skupia większość dużych pracodawców z branży bankowości, ubezpieczeń oraz zarządzania aktywami. Jak podaje „Financial Times”, 84 proc. jego mieszkańców opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej, podczas gdy zaledwie 5 proc. chciało opuszczenia Wspólnoty.

Wyprowadzka z City

"FT"podaje, że niektóre grupy podejdą z entuzjazmem do Brexitu, który niesie perspektywy zażegnania uciążliwych przepisów unijnych. Natomiast, dla wielu dużych instytucji, mechanizm ich funkcjonowania zmieni się znacząco. W ostatnich 30 latach, City coraz bardziej nabierało międzynarodowego charakteru - witając w swoich murach amerykańskie i globalne instytucje. Osiadały one w Londynie skuszone nieograniczonym dostępem do jednolitego rynku europejskiego. Ewentualny Brexit zaburzy logikę sytuowania tak wielu oddziałów na terenie Wielkiej Brytanii. Kolejnym krokiem mogą być decyzje o zwolnieniach personelu. JP Morgan zapowiedział, że zredukuje blisko 4 tys. miejsc pracy, podczas gdy HSBC ostrzega, że 1 tys. stanowisk przeniesie do Paryża, gdzie ma swoją pokaźną filię. „FT” podaje, że wielu innych inwestorów podczas prywatnych rozmów przyznało, że w przypadku Brexitu, przeniesie miejsce pracy do Europy kontynentalnej..

Kandydaci na następcę

Jeśli jest jeden obszar, w którym londyńskie City dominuje, to właśnie zagraniczna wymiana handlowa. Bankierzy jednak także są podzieleni.

Wśród nich także pojawiają się zwolennicy Brexitu, którzy wskazują, że City funkcjonowało i dominowało przez dziesięciolecia, zanim Unia Europejska została utworzona. Które z europejskich centrów finansowych może zyskać kosztem Londynu? "FT" podaje, że w ostatnim czasie Paryż „zaleca się” bankierom, którzy do tej pory urzędowali w londyńskim City i chcą zachęcić ich do otwierania oddziałów w stolicy Francji. Jednak prócz HSBC, większość banków szydzi z pomysłu, że Paryż mógłby stać się naturalnym następcą City. Frankfurt, siedziba Europejskiego Banku Centralnego oraz finansowa stolica największej gospodarki europejskiej także jest problematyczna. Lokalny minister gospodarki powiedział w tym tygodniu, że kilka zagranicznych banków w ostatnich miesiącach próbowało przeprowadzić rekonesans i rozważa przeniesienie operacji do Frankfurtu. Jednak, jako małe miasto z populacją mniejszą niż 700 tys. ludzi, Frankfurt nad Menem jawi się jako prowincjonalne oraz niezbyt popularne pośród pracowników.

Dublin z kolei jest anglojęzycznym i atrakcyjnym, pod względem podatków, miejscem. Mimo wszystko, jak czytamy w „Financial Times”, także wydaje się być zaściankiem.

Szansa dla Warszawy

Jak czytamy w dzienniku, wiele wskazuje na to, że banki zagraniczne prowadzące duże operacje w Londynie będą wysyłały swoich pracowników do tych krajów, w których już prowadzą operacje. Wśród propozycji pojawiają się takie miasta, jak: Frankfurt, Dublin, Paryż, Warszawa i Lizbona. Takie rozwiązanie prowadziłoby do rozdrobnienia sektora usług finansowych w Europie, co może osłabić zdolność całego kontynentu do konkurowania na arenie międzynarodowej.

Głosy o przeniesieniu głównej europejskiej siedziby Goldman Sachs do Warszawy pojawiały się już przed referendum. George Eaton, dziennikarz Newstatesman.com na swoim koncie na Twitterze 19 czerwca br. opublikował informację, która przytacza komentarze wewnętrznych analityków banku przewidujących wygraną zwolenników Brexitu. Dziennikarz pisze, że otrzymał informację co do sugestii analityków, by to właśnie Warszawa stała się nowym domem dla głównej siedziby amerykańskiego banku w Europie.

Wcześniej, m.in. "Financial Times" informował, że Goldman Sachs ma zamiar zatrudnić więcej personelu w polskim oddziale w Warszawie oraz rozwinąć go. Wygląda na to, że te plany mogą ewoluować i skończyć się na otwarciu europejskiej siedziby nad Wisłą.

Do tych informacji odniosła się firma. "Jak już informowaliśmy, nie planujemy żadnych natychmiastowych zmian ani w sposobie, ani miejscu prowadzenia naszej działalności" - napisało biuro prasowe Goldman Sachs w komunikacie przesłanym do redakcji..

Innym sektorem, na którym europejska działalność jest silnie skoncentrowana w Londynie są ubezpieczenia. Pojawiają się przypuszczenia, że jeśli kapitał brytyjski straci swój dostęp do Europy, wówczas udziały tej branży „wykraść” mogą azjatyckie centra finansowe, takie jak Singapur czy Tokio.

City bardziej brytyjskie

Wraz z przeniesieniem miejsc pracy do innych centrów finansowych, City może także pozbyć się wykwalifikowanej siły roboczej. Swoboda przepływu osób umożliwiała do tej pory City przejmowanie najlepszych specjalistów z całej UE. Jak wskazuje ostatni spis powszechny, blisko 11 proc. wszystkich 260 tys. pracowników City pochodziło z krajów unijnych. W zależności od tego, jakiego rodzaju porozumienie zostanie zawarte między Wielką Brytanią a Unią Europejską, City niemal na pewno utraci swój międzynarodowym charakterze.

Zobacz, cz będą kolejne rozwody? Szkocja przeciw Brexitowi:

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Financial Times

Pozostałe wiadomości

Wielki Piątek nie powinien być kolejnym dniem wolnym od pracy - stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ministra wyraziła również sceptycyzm wobec postulatu czterodniowego tygodnia pracy. - Czy ktoś to w ogóle gospodarczo skalkulował? - zapytała.

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Źródło:
Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl