Brexit to wielka wyprowadzka z City. Szansa dla Warszawy


Kilka miast UE wymienianych jest wśród potencjalnych następców Londynu jako centrum finansowego kontynentu. Nie brakuje głosów, że wiele firm może przenieść się do Warszawy. W piątek pojawiły się spekulacje dotyczącego tego, że amerykański bank Goldman Sachs rozważa naszą stolicę wśród lokalizacji swojej nowej głównej siedziby w Europie. Firma odniosła się do tych informacji.

Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej, jedną z dzielnic, która będzie najbardziej dotknięta przez Brexit jest londyńskie City, czyli handlowo-finansowe centrum świata.

Brytyjskie City to grupa lobbingowa, która skupia większość dużych pracodawców z branży bankowości, ubezpieczeń oraz zarządzania aktywami. Jak podaje „Financial Times”, 84 proc. jego mieszkańców opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej, podczas gdy zaledwie 5 proc. chciało opuszczenia Wspólnoty.

Wyprowadzka z City

"FT"podaje, że niektóre grupy podejdą z entuzjazmem do Brexitu, który niesie perspektywy zażegnania uciążliwych przepisów unijnych. Natomiast, dla wielu dużych instytucji, mechanizm ich funkcjonowania zmieni się znacząco. W ostatnich 30 latach, City coraz bardziej nabierało międzynarodowego charakteru - witając w swoich murach amerykańskie i globalne instytucje. Osiadały one w Londynie skuszone nieograniczonym dostępem do jednolitego rynku europejskiego. Ewentualny Brexit zaburzy logikę sytuowania tak wielu oddziałów na terenie Wielkiej Brytanii. Kolejnym krokiem mogą być decyzje o zwolnieniach personelu. JP Morgan zapowiedział, że zredukuje blisko 4 tys. miejsc pracy, podczas gdy HSBC ostrzega, że 1 tys. stanowisk przeniesie do Paryża, gdzie ma swoją pokaźną filię. „FT” podaje, że wielu innych inwestorów podczas prywatnych rozmów przyznało, że w przypadku Brexitu, przeniesie miejsce pracy do Europy kontynentalnej..

Kandydaci na następcę

Jeśli jest jeden obszar, w którym londyńskie City dominuje, to właśnie zagraniczna wymiana handlowa. Bankierzy jednak także są podzieleni.

Wśród nich także pojawiają się zwolennicy Brexitu, którzy wskazują, że City funkcjonowało i dominowało przez dziesięciolecia, zanim Unia Europejska została utworzona. Które z europejskich centrów finansowych może zyskać kosztem Londynu? "FT" podaje, że w ostatnim czasie Paryż „zaleca się” bankierom, którzy do tej pory urzędowali w londyńskim City i chcą zachęcić ich do otwierania oddziałów w stolicy Francji. Jednak prócz HSBC, większość banków szydzi z pomysłu, że Paryż mógłby stać się naturalnym następcą City. Frankfurt, siedziba Europejskiego Banku Centralnego oraz finansowa stolica największej gospodarki europejskiej także jest problematyczna. Lokalny minister gospodarki powiedział w tym tygodniu, że kilka zagranicznych banków w ostatnich miesiącach próbowało przeprowadzić rekonesans i rozważa przeniesienie operacji do Frankfurtu. Jednak, jako małe miasto z populacją mniejszą niż 700 tys. ludzi, Frankfurt nad Menem jawi się jako prowincjonalne oraz niezbyt popularne pośród pracowników.

Dublin z kolei jest anglojęzycznym i atrakcyjnym, pod względem podatków, miejscem. Mimo wszystko, jak czytamy w „Financial Times”, także wydaje się być zaściankiem.

Szansa dla Warszawy

Jak czytamy w dzienniku, wiele wskazuje na to, że banki zagraniczne prowadzące duże operacje w Londynie będą wysyłały swoich pracowników do tych krajów, w których już prowadzą operacje. Wśród propozycji pojawiają się takie miasta, jak: Frankfurt, Dublin, Paryż, Warszawa i Lizbona. Takie rozwiązanie prowadziłoby do rozdrobnienia sektora usług finansowych w Europie, co może osłabić zdolność całego kontynentu do konkurowania na arenie międzynarodowej.

Głosy o przeniesieniu głównej europejskiej siedziby Goldman Sachs do Warszawy pojawiały się już przed referendum. George Eaton, dziennikarz Newstatesman.com na swoim koncie na Twitterze 19 czerwca br. opublikował informację, która przytacza komentarze wewnętrznych analityków banku przewidujących wygraną zwolenników Brexitu. Dziennikarz pisze, że otrzymał informację co do sugestii analityków, by to właśnie Warszawa stała się nowym domem dla głównej siedziby amerykańskiego banku w Europie.

Wcześniej, m.in. "Financial Times" informował, że Goldman Sachs ma zamiar zatrudnić więcej personelu w polskim oddziale w Warszawie oraz rozwinąć go. Wygląda na to, że te plany mogą ewoluować i skończyć się na otwarciu europejskiej siedziby nad Wisłą.

Do tych informacji odniosła się firma. "Jak już informowaliśmy, nie planujemy żadnych natychmiastowych zmian ani w sposobie, ani miejscu prowadzenia naszej działalności" - napisało biuro prasowe Goldman Sachs w komunikacie przesłanym do redakcji..

Innym sektorem, na którym europejska działalność jest silnie skoncentrowana w Londynie są ubezpieczenia. Pojawiają się przypuszczenia, że jeśli kapitał brytyjski straci swój dostęp do Europy, wówczas udziały tej branży „wykraść” mogą azjatyckie centra finansowe, takie jak Singapur czy Tokio.

City bardziej brytyjskie

Wraz z przeniesieniem miejsc pracy do innych centrów finansowych, City może także pozbyć się wykwalifikowanej siły roboczej. Swoboda przepływu osób umożliwiała do tej pory City przejmowanie najlepszych specjalistów z całej UE. Jak wskazuje ostatni spis powszechny, blisko 11 proc. wszystkich 260 tys. pracowników City pochodziło z krajów unijnych. W zależności od tego, jakiego rodzaju porozumienie zostanie zawarte między Wielką Brytanią a Unią Europejską, City niemal na pewno utraci swój międzynarodowym charakterze.

Zobacz, cz będą kolejne rozwody? Szkocja przeciw Brexitowi:

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Financial Times

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

W specustawie, czyli ustawie powodziowej znalazł się zapis, który daje gminom prawo pierwokupu nieruchomości na niektórych terenach objętych powodzią. Niektórzy notariusze o zmianach nie wiedzieli i pozwolili na zawarcie umów, które po wprowadzeniu przepisów mogą zostać uznane za nieważne - poinformował portal money.pl. Według nieoficjalnych ustaleń portalu takich umów zawarto ponad tysiąc.

Media: część notariuszy zaskoczonych zapisami w specustawie powodziowej

Media: część notariuszy zaskoczonych zapisami w specustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Agencja bezpieczeństwa drogowego podała, że ponownie zbada system Full Self-Driving (FSD) Tesli. Amerykańska agencja rządowa bierze pod lupę firmę Elona Muska po informacjach o wypadkach, do których doszło w warunkach słabej widoczności, w tym jednym, w którym zginął pieszy.

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

- Bez transformacji energetycznej nasze firmy nie mają szans, żeby być konkurencyjne. Wobec tego musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej starać się rozwiązać - oceniła w rozmowie z TVN24 BiS Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Odniosła się także do kryzysu migracyjnego oraz kwestii "skokowego wzrostu płacy minimalnej".

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

Źródło:
tvn24.pl

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Włoska pizzeria zlokalizowana w centrum Wiednia poszukuje ochotnika do testowania pizzy. Za codzienną pracę przysługuje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również wiele dodatkowych benefitów. Restauracja poszukuje przede wszystkim osób z pasją do pizzy, wyczuciem smaku, a także brakiem lęku przed węglowodanami.

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił ustawę zwiększającą stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, w tym podgrzewane, a także płyn do papierosów elektronicznych.   

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie - do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie - zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm.

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Źródło:
PAP

Wszystkie duże korporacje w Polsce oferują pracownikom usługi medyczne - powiedział europoseł, były prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do pytania o swoje zabiegi protetyczne, finansowane z pieniędzy spółki. Dopytywany, czy uważa, że było to uczciwe, odpowiedział: "tak, bo było to zapisane w moim kontrakcie".

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Źródło:
Wirtualna Polska

Wdrożyliśmy w Kancelarii Sejmu audyt. Poleciliśmy szefowi kancelarii Jackowi Cichockiemu przejrzenie wydatków z ryczałtów poselskich na prowadzenie biur - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Źródło:
PAP

Od połowy grudnia 2024 roku będzie więcej połączeń kolejowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie. Podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 34 sezonowe. Według zapewnień resortu, ma skrócić się czas przejazdu na wielu popularnych trasach, między innymi ze stolicy do Szczecina czy Białegostoku.

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oszuści podają się za pracowników gazowni i dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw - alarmuje Polska Spółka Gazownictwa. Spółka przypomina, że jej pracownicy nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów wydało zgodę na uruchomienie środków na bon energetyczny i wypłacenie ich obywatelom - poinformowała w piątek w Sejmie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniała, że przed sezonem grzewczym te pieniądze trafią do obywateli.

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Źródło:
PAP

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP

Tempo wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale tego roku spowolniło do 4,6 procenta w skali roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 roku, gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 procenta.

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Źródło:
PAP

Ponad 16 miliardów złotych wynoszą długi osób, które nie płacą alimentów - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyliczono, że średnie zadłużenie jednego niepłacącego rodzica przekracza 55 tysięcy złotych.

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obniżenie minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B to jedna z propozycji resortu infrastruktury. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Źródło:
PAP

Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów.

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Źródło:
PAP