Naprawa towarów zamiast wymiany. Jest propozycja Komisji Europejskiej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP
Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają poprawić efektywność cieplną budynków
Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają poprawić efektywność cieplną budynkówTVN24
wideo 2/3
TVN24Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają poprawić efektywność cieplną budynków

Komisja Europejska przyjęła w środę nowy wniosek w sprawie wspólnych zasad UE promujących naprawę towarów. Ma to - jak argumentuje KE - przynieść oszczędności konsumentom i przyczynić się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, między innymi przez ograniczenie ilości odpadów.

"W ostatnich dziesięcioleciach produkty, które ulegały uszkodzeniu, były raczej wymieniane niż naprawiane, zaś zachęty do naprawy towarów po wygaśnięciu gwarancji prawnej były niewystarczające" - podkreśliła Komisja w opublikowanym komunikacie.

"Celem wniosku jest ułatwienie konsumentom naprawy, a nie wymiany towarów, i zwiększenie opłacalności naprawy. Ponadto większy popyt przełoży się na ożywienie sektora napraw i jednocześnie zachęci producentów i sprzedawców do rozwijania bardziej zrównoważonych modeli biznesowych" - dodano.

Naprawa towarów ma być tańsza i łatwiejsza

Przedstawione w środę rozwiązanie ma zapewnić, że w ramach gwarancji prawnej zostanie naprawione więcej produktów oraz że naprawa produktów możliwych technicznie do naprawy - takich jak odkurzacze, tablety i smartfony - będzie łatwiejsza i tańsza dla konsumentów, w przypadku wygaśnięcia gwarancji prawnej lub gdy towar nie działa ze względu na zużycie. W ramach gwarancji prawnej sprzedawcy będą zobowiązani do oferowania naprawy, chyba że jest ona droższa niż wymiana. Wniosek Komisji musi zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości