Internet z drona? Facebook zaprezentował swój projekt

Ze świata

ReutersFacebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego

Podczas czwartkowej konferencji w San Francisco w USA Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego, który z dużej wysokości ma dostarczać internet. Rozstaw skrzydeł maszyny ma być porównywalny do tego w Boeingu 767.

Projekt bezzałogowca Aquila zaprezentował na konferencji dla programistów f8 Mike Schroepfer, który odpowiada w firmie za rozwój technologiczny i naukowy. Facebook poinformował, że samolot ma baterie słoneczne na skrzydłach, a masa maszyny jest mniejsza od wagi małego samochodu. Samolot odbył już pierwszy lot w Wielkiej Brytanii.

Kolejne testy

- Pomysł polega na krążeniu na dużej wysokości wokół obszaru przez około miesiąc i emitowaniu sygnału dostępu do internetu - powiedział Schroepfer, zapowiadając więcej informacji na temat maszyny w ciągu tego roku.

- Samoloty tego typu pomogą połączyć z siecią cały świat, ponieważ posłużą 10 proc. populacji, która żyje poza istniejącą infrastrukturą internetową - podkreślił szef serwisu społecznościowego Mark Zuckerberg w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku. Sygnał internetu ma być przekazywany z samolotów na Ziemię za pomocą laserów. Maszyny mają latać na wysokości 65-90 tys. stóp nad powierzchnią. W zeszłym roku Facebook pozyskał pięcioosobowy zespół inżynierów z Wielkiej Brytanii, który opracował projekt najdłużej latającego samolotu bezzałogowego napędzanego energią słoneczną - Zephyr. Dalsze loty testowe nowej maszyny planowane są na lato. Rozstaw skrzydeł w Boeingu 767 wynosi w zależności od wersji od ponad 47 metrów do prawie 53 metrów.

Notowania akcji Facebooki rosną o 0,11 proc.

Notowania FacebookaNotowania Facebookastooq.pl

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: http://newsroom.fb.com/