W tych państwach ceny rosły najszybciej

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Stopy procentowe i inflacja. Tyrowicz: nie schodzimy z inflacją do celu, taka jest smutna prawda
Stopy procentowe i inflacja. Tyrowicz: nie schodzimy z inflacją do celu, taka jest smutna prawdaTVN24
wideo 2/8
TVN24Stopy procentowe i inflacja. Tyrowicz: nie schodzimy z inflacją do celu, taka jest smutna prawda

W sierpniu 2023 roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 5,2 procent, w porównaniu z 5,3 procent w lipcu. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 9,1 procent. Dla całej Unii Europejskiej roczna stopa inflacji w sierpniu wyniosła 5,9 procent, w porównaniu do 6,1 procent w lipcu i 10,1 procent rok wcześniej. Polska pod względem wzrostu cen była na czwartym miejscu wśród krajów Wspólnoty.

Najniższe roczne wskaźniki inflacji odnotowano w Danii (2,3 proc.), Hiszpanii i Belgii (po 2,4 proc.). Najwyższe odczyty to: Węgry (14,2 proc.), Czechy (10,1 proc.) i Słowacja (9,6 proc.). Polska jest na czwartym miejscu ze wskaźnikiem wzrostu cen na poziomie 9,5 proc.

W porównaniu z lipcem roczna stopa inflacji spadła w piętnastu państwach członkowskich, w jednym pozostała stabilna, a w jedenastu wzrosła.

W sierpniu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały usługi (+2,41 punktów procentowych), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,98 p.p.) i nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,19 p.p.).

Według wskaźnika HICP ceny w Polsce w sierpniu 2023 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 9,5 proc. wobec 10,3 proc. w lipcu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,1 proc.

Wzrost cen według wskaźnika HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Inflacja w Polsce według GUS

Inflację CPI liczy w Polsce Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według tego wskaźnika wzrost cen w sierpniu wyniósł 10,1 procent w ujęciu rocznym.

Miesiąc wcześniej, w lipcu, inflacja była na poziomie 10,8 procent rok do roku. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Raketir/Shutterstock

Pozostałe wiadomości