Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2024 roku ma wynieść 4,96 zł za megawatogodzinę (MWh). Tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Oznaczałoby to, że stawka pozostanie na poziomie z tego roku. Opłata kogeneracyjna to jedna z pozycji na rachunku za prąd.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2024. Propozycja została skierowana do uzgodnień i konsultacji publicznych.
Zgodnie z przepisami, minister właściwy do spraw energii ma obowiązek określić wysokość stawki, w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku.
Opłata kogeneracyjna w 2024 roku
Jak wskazano w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu, opłata nie zostanie zmieniona, aby chronić odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem rachunków. Stawka ma wynieść 4,96 zł/MWh.
"Biorąc pod uwagę prognozowany stan środków na rachunku opłaty kogeneracyjnej na dzień 31 grudnia 2023 r. proponuje się ustalenie opłaty kogeneracyjnej na poziomie roku 2023 tj.: 4,96 zł/MWh (uwzględniając ulgi w opłacie kogeneracyjnej dla odbiorców energochłonnych)" - wyjaśniono.
Z szacunków ministerstwa klimatu wynika, że oznaczać to będzie średnie obciążenie w wysokości około 12,4 zł rocznie dla jednego gospodarstwa domowego. Przy założeniu, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 3 MWh.
W przyszłym roku wzrosną stawki opłaty mocowej. Wysokość stawek podał w piątek Urząd Regulacji Energetyki. To również jeden z elementów składowych rachunku za prąd.
Co to jest opłata kogeneracyjna?
Jak wskazano w uzasadnieniu, celem opłaty kogeneracyjnej jest wspieranie kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Mechanizm wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, finansowany jest z opłaty kogeneracyjnej w ramach taryf operatorów systemów elektroenergetycznych, co oznacza, że koszty funkcjonowania wsparcia przeniesione są na wszystkich odbiorców energii elektrycznej proporcjonalnie do wolumenu pobieranej energii.
Zgodnie z przepisami, środki uzyskane z opłaty kogeneracyjnej przekazywane są przez operatora systemu przesyłowego do operatora rozliczeń odpowiedzialnego za rozliczenie opłat i wypłatę wsparcia.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock