Francja dołącza do Niemiec i Hiszpanii. Też obiecuje miliardy euro na plan Junckera

Ze świata


Prezydent Francois Hollande ogłosił w piątek, że Francja przeznaczy 8 mld euro na wsparcie projektów, które będą realizowane w ramach programu inwestycyjnego zaproponowanego przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

- Chodzi o to, aby te pieniądze mogły być szybko wykorzystywane - powiedział Hollande w towarzystwie szefa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wernera Hoyera podczas wizyty oficjalnej w Luksemburgu.

8 mld euro od Francji

Francuski prezydent zapowiedział, że projekty będą realizowane za pośrednictwem francuskiego Państwowego Banku Inwestycyjnego (BPI). Według Hoyera 8 mld euro od Francji pozwoli na "współfinansowanie wybranych projektów w ramach programu inwestycyjnego przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera", zakładającego inwestycje partnerów publicznych i prywatnych o łącznej wartości 315 mld euro. Niemcy niedawno obiecały dodatkowo 8 mld euro na te projekty, a Hiszpania zadeklarowała na nie 1,5 mld euro. Komisja Europejska zachęcała rządy do bezpośrednich wpłat do kapitału początkowego Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), wynoszącego 21 mld euro ze środków z budżetu unijnego oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednak kraje wolą udział w konkretnych projektach za pośrednictwem swoich banków rozwojowych, obawiając się, że środki EFIS nie wrócą do nich w postaci inwestycji i będą skierowane gdzie indziej. Według planów KE fundusz inwestycyjny ma być zdolny do działania w połowie 2015 r.

Autor: pp / Źródło: PAP