Został zwolniony, bo nie chciał włączyć kamerki podczas pracy zdalnej. Sąd stanął po jego stronie

Autor:
pb//am
Źródło:
BBC
Czy można pracować zdalnie z dowolnego miejsca?
Czy można pracować zdalnie z dowolnego miejsca?TVN24
wideo 2/3
TVN24Czy można pracować zdalnie z dowolnego miejsca?

Holenderski sąd uznał, że prawa mężczyzny, który stracił pracę, bo odmówił włączenia kamerki internetowej, pracując zdalnie, zostały naruszone. Firma, w której był zatrudniony, musi wypłacić mu odszkodowanie wynoszące 75 tys. euro - informuje BBC.

Mężczyzna, którego tożsamości stacja nie ujawnia, był zatrudniony jako telemarketer w firmie informatycznej mającej siedzibę na Florydzie. W sierpniu tego roku, pracując zdalnie, został poproszony o udostępnianie swojego ekranu i włączenie kamery podczas wykonywania obowiązków służbowych. Odmówił jednak wykonania tego polecenia, za co został zwolniony. Jako przyczynę firma podała "odmowę pracy" i "nieposłuszeństwo".

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze miasta do pracy zdalnej. Pod uwagę wzięto komfort pracy, koszty i jakość życia

Sąd stanął po stronie pracownika

"Nie czuję się komfortowo, będąc obserwowanym przez dziewięć godzin dziennie przez kamerę. To naruszenie mojej prywatności i powód, dla którego moja kamera jest wyłączona. Możecie monitorować wszystkie moje aktywności na komputerze, bo udostępniam ekran" - cytuje BBC jego odpowiedź dla pracodawcy.

Według firmy, włączenie kamery nie byłoby niczym innym niż obserwowaniem pracownika, analogicznie jak ma to miejsce w biurze. Holenderski sąd przychylił się jednak do argumentacji mężczyzny i powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym podkreślono, że "nadzór wideo nad pracownikiem w miejscu pracy, bez względu na to, czy jest tajny czy nie, musi być uważany za znaczącą ingerencję w jego życie prywatne". 

W wyroku w sprawie Holendra uznano, że nie było wystarczającego uzasadnienia do obserwowania mężczyzny przez firmę i stanowiło to naruszenie jego prawa do prywatności.

Autor:pb//am

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości