TVN24 Biznes | Ze świata

"Przywróćcie muzykę, proszę, proszę, proszę". Turyści rezygnują z urlopu na greckiej wyspie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
Reuters, PAP

Zapowiedź wprowadzenia nowych ograniczeń na Mikonos sprawiła, że kolejni turyści odwołują swoje urlopy na tej greckiej wyspie - pisze Reuters. Do 26 lipca ma obowiązywać godzina policyjna i zakaz puszczania muzyki w lokalach gastronomicznych.

Turystyka stanowi aż 20 proc. greckiej gospodarki. Ze względu na tak znaczący udział tego sektora w krajowym PKB, Grecja desperacko oczekuje znacznego napływu turystów i odbicia po kryzysie z 2020 roku - pisze Reuters.

Odrabianie strat mogą jednak utrudniać nowe obostrzenia. Według zapowiedzi greckiego rządu, do 26 lipca na wyspie Mikonos będzie obowiązywała godzina policyjna od 1 do 6 rano. Nałożono także restrykcje na lokale gastronomiczne. W barach i restauracjach nie będzie można odtwarzać muzyki.

Mikonos to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Grecji. W sezonie wyspa przyciąga ponad milion urlopowiczów, w tym wielu celebrytów. Mikonos jest znana nie tylko z malowniczych plaż, ale również z imprez i bogatego życia nocnego.

"Zniszczenie gospodarki w kluczowym momencie"

- Zdecydowali się na zniszczenie gospodarki wyspy w kluczowym okresie roku - powiedział Iraklis Zisimopoulos, właściciel dwóch hoteli, restauracji i czterech barów na wyspie. - Mam nadzieję, że szybko zmienią zdanie – podkreślił Zisimopoulos. Dodał, że do tej pory miał już 30-40 odwołanych rezerwacji hotelowych.

W niedzielę nad ranem bary i kluby były zamknięte, a wąskie uliczki wyspy, zwykle zapełnione tłumami imprezowiczów opustoszały.

- Straciłem pieniądze, czas, wziąłem dni wolne od pracy na darmo. Żegnaj Mikonos – powiedział Dina, turysta z Arabii Saudyjskiej.

- To moje urodziny. Przyszedłem świętować i nie ma muzyki, więc nie mogę ich obchodzić – narzekał hiszpański podróżny Jesus Marino. - Przywróćcie muzykę, proszę, proszę, proszę - mówił.

- Nasze wakacje zostały zrujnowane – oceniła Camilla Pierce z Wielkiej Brytanii.

Inni podróżni przyznają, że wakacje spędzą na pobliskich wyspach.

Obostrzenia w Grecji

W ciągu ostatnich tygodni liczba infekcji SARS-CoV-2 w Grecji znacząco wzrosła. Aby opanować epidemię, wprowadzono obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników medycznych i personelu domów opieki.

Wstęp do wielu miejsc wewnątrz budynków, na przykład restauracji, barów czy kin, jest od piątku możliwy tylko za okazaniem zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, nie starszego niż sprzed trzech dni.

Autor:mp/ToL

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gimas / Shutterstock

Pozostałe wiadomości