TVN24 Biznes | Ze świata

Francja podpisała umowę z Grecją w sprawie sprzedaży okrętów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Grecji Kyriakos Micotakis podpisali kontrakt na zakup przez Ateny trzech wojskowych fregat "Belharra". Wartość umowy to pięć miliardów euro.

Francuski Naval Group dostarczy Grecji fregaty o masie 4600 ton i długości ponad 120 m każda. Okręty będą wyposażone w ultranowoczesne radary zaprojektowane przez koncern Thales oraz w działa przeciwlotnicze i przeciw okrętom podwodnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Francja dostarczy Grecji fregaty o wartości 5 mld euro

- To świadectwo zaufania i demonstracja jakości francuskiej oferty - zadeklarował prezydent Macron w Pałacu Elizejskim po podpisaniu umowy.

List intencyjny w sprawie zamówienia został podpisany w 2019 roku przez rząd grecki. Podpisanie kontraktu następuje po miesiącach rozmów toczonych między Paryżem a Atenami.

Naval Group rywalizowała o kontrakt z Holandią, Niemcami oraz Stanami Zjednoczonymi.

Według źródeł stacji BFM TV Grecja odrzuciła amerykańską ofertę ze względu na kosztowną konserwację.

Australia zerwała kontrakt z Francją

15 września ogłoszono zawarcie nowego trójstronnego paktu obronnego między Australią, USA i Wielką Brytanią, zwanego AUKUS. Podpisanie kontraktu odbyło się w ważnym dla Francji momencie, po zerwaniu przez Australię kontraktu na dostawę 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym o wartości 56 mld euro.

W odpowiedzi na zawarcie paktu Francja odwołała swoich ambasadorów z Waszyngtonu i Canberry, choć nie odwołała ambasadora z Wielkiej Brytanii.

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości