Umowa TTIP nie za kadencji Obamy. Hollande rozwiewa wątpliwości

Ze świata


Prezydent Francois Hollande oświadczył we wtorek, że Francja "nie chce utrzymywać iluzji", że umowę o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a UE można będzie zawrzeć "przed końcem roku" i jeszcze za mandatu prezydenta USA Baracka Obamy.

Jak oznajmił Hollande podczas konferencji ambasadorów w Pałacu Elizejskim, rozmowy na temat porozumienia "ugrzęzły" i "w dalszym ciągu są zbyt nieproporcjonalne". - W obecnej sytuacji nie może być porozumienia przed końcem roku - dodał. - Najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, to jasno to przyznać, zamiast przedłużać dyskusje, które na tej podstawie nie mogą zostać zamknięte - powiedział Hollande.

Odpowiedź KE

Wcześniej francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl zapowiadał, że rząd w Paryżu we wrześniu opowie się za przerwaniem obecnej rundy negocjacji. - Nie ma już we Francji politycznego poparcia dla tych negocjacji" między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi - tłumaczył Fekl w radiu RMC. Jego zdaniem w trwających rozmowach brakuje równowagi. - Amerykanie nic nie dają albo rzucają ochłapy - powiedział, zauważając, że sojusznicy "nie tak powinni negocjować". - Stosunki między UE a USA nie są na odpowiednim poziomie - ocenił przedstawiciel francuskiego rządu. - Negocjacje należy jasno i definitywnie zakończyć, żeby ponownie je rozpocząć na dobrym fundamencie - zaznaczył. Fekl oświadczył, że właśnie takie stanowisko Francja przekaże we wrześniu na nieformalnym spotkaniu odpowiedzialnych za sprawy handlowe unijnych ministrów w Bratysławie. W niedzielę wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel wyraził opinię, że negocjacje w sprawie TTIP de facto zakończyły się fiaskiem. W reakcji na te słowa rzecznik KE Margaritis Schinas zapewnił w poniedziałek, że Komisja - która w imieniu rządów państw UE prowadzi negocjacje w sprawie umowy - jest gotowa sfinalizować porozumienie przed końcem roku. Poinformował, że szef KE Jean-Claude Juncker podczas ostatniego szczytu unijnego pytał każdego z przywódców europejskich, czy jest za, czy przeciw prowadzeniu rozmów z Amerykanami w sprawie TTIP i "Komisja jeszcze raz otrzymała mandat, by zakończyć te negocjacje".

Umowa TTIP

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne (TTIP), jak oficjalnie nazywana jest przyszła umowa o wolnym handlu między UE a USA, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie.

Docelowo ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające jedynie na redukcji stawek celnych. Umowa w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych czy wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Zobacz materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS o umowie TTIP (29.08.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP