TVN24 Biznes | Ze świata

Akcje chińskiego giganta nieruchomości spadły do najniższego poziomu w historii

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
CNN

Akcje Evergrande spadły w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu. Chiński deweloper ponownie znalazł się na krawędzi niewypłacalności - podał portal stacji CNN. Długi spółki to około 300 miliardów dolarów.

Akcje Evergrande zamknęły się 20 proc. na minusie, osiągając 1,81 dolara hongkońskiego (0,23 dolara amerykańskiego). To najniższy wynik od momentu wejścia na giełdę w Hongkongu w 2009 roku. Od początku roku spółka straciła 87 proc. wartości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Długi Evergrande

Firma, która ma długi w wysokości około 300 miliardów dolarów, ostrzegła w piątek, że może nie mieć wystarczających środków na spłatę zobowiązań finansowych.

"W świetle obecnego stanu płynności nie ma gwarancji, że grupa będzie miała wystarczające środki, aby dalej wykonywać swoje zobowiązania finansowe" - podało Evergrande pod koniec piątku w komunikacie giełdowym. Firma "planuje aktywnie angażować się" w plan restrukturyzacji z wierzycielami - dodano.

Rząd prowincji Guangdong, gdzie znajduje się siedziba Evergrande, przekazał, że w piątek wieczorem wezwał przewodniczącego Evergrande Xu Jiayina na spotkanie. W oświadczeniu rząd zapowiedział, że na prośbę firmy wyśle ​​grupę roboczą do Evergrande w celu nadzorowania zarządzania ryzykiem, wzmocnienia kontroli wewnętrznych i utrzymania normalnej działalności.

Trzech chińskich regulatorów - bankowości, ubezpieczeń oraz regulator papierów wartościowych - stwierdziło, że jakiekolwiek ryzyko negatywnego wpływu sytuacji w Evergrande na rynek nieruchomości czy właścicieli domów jest pod kontrolą. Regulatorzy powtórzyli również wcześniejsze oskarżenia, że ​​firma wpadła w kłopoty z powodu złego zarządzania i ślepej ekspansji.

Evergrande stara się zebrać gotówkę, aby spłacić pożyczkodawców, a prezes wyprzedawał nawet majątek osobisty, aby wesprzeć finanse firmy. Jak dotąd firma uniknęła niewykonania zobowiązań i płaciła zaległe odsetki przed wygaśnięciem okresów karencji - pisze CNN.

Niemniej jednak piątkowy komunikat jest sygnałem, że spółka może nie być w stanie dokonywać kolejnych płatności w terminie.

Giełda w Hongkongu na minusie

Załamanie akcji Evergrande i innych akcji firm z rynku nieruchomości wpłynęło na poniedziałkowy wynik indeksu Hang Seng Index w Hongkongu - spadł o 1,8 proc. Wpływ na to miały też duże straty chińskich akcji spółek technologicznych, których spadek to efekt nagłej decyzji Didi o odejściu z Wall Street - zaledwie pięć miesięcy po wejściu na giełdę - podało CNN.

Indeks Hang Seng Tech (30 największych spółek technologicznych) spadł o 3,3 proc. do najniższego poziomu w historii.

Autor:kris

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości