"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN
Donald Trump o Elonie Musku w powyborczym przemówieniu
Donald Trump o Elonie Musku w powyborczym przemówieniuReuters
wideo 2/4
Donald Trump o Elonie Musku w powyborczym przemówieniuReuters

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

Kandydat republikanów i prezydent w latach 2017-2021 Donald Trump wygrał wtorkowe wybory prezydenckie w USA, pokonując kandydatkę demokratów i obecną wiceprezydent Kamalę Harris.

Według obliczeń amerykańskich mediów Donald Trump zwyciężył w wyborach prezydenckich w USA, zdobywając 292 głosy elektorskie, czyli 22 ponad wymagane minimum. Ze spływających rezultatów wyborów wynika też, że republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów. Demokratka Kamala Harris uzyskała 224 głosy - podał w środę wieczorem czasu polskiego dziennik "New York Times".

Czytaj więcej: Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach >>>

Elon Musk postawił na jedną kartę

Jednoznaczne poparcie dla zwycięzcy prezydenckiego wyścigu wykazywał podczas kampanii Elon Musk. Oprócz uczestnictwa w wiecach czy transmitowanych w mediach społecznościowych rozmowach z Trumpem, miliarder przekazał mu również bardziej namacalne wsparcie w postaci aż 119 milionów dolarów.

Donald Tusk, Elon MuskNewscom/PAP

Kontrowersyjny miliarder zorganizował nawet codzienną loterię dla wyborców w kluczowych dla wyniku wyborczego stanach. Musk codziennie wypłacał także po milionie dolarów jednej osobie, która podpisała jego polityczną petycję w obronie wolności słowa i prawa do posiadania broni palnej. Do tych działań istotne zastrzeżenia miał amerykański Departament Sprawiedliwości.

Inwestorzy już teraz obstawiają, że wyborczy triumf Trumpa wróży również sukces biznesom Muska. W środę, gdy już najważniejsze media podały prognozy wyniku wyborów, kurs akcji Tesli poszybował na otwarciu o 13 proc. Na zamknięciu firma Muska mogła się już pochwalić prawie 15-procentowym wzrostem. To najwyższe wzrosty od dwóch lat i przerwanie tegorocznej złej passy. Do chwili rozpoczęcia środowej sesji Tesla mogła pochwalić się tylko 1 proc. wzrostem na przestrzeni tego roku.

Podniosło to wartość akcji Tesli, które posiada Musk, o ponad 15 miliardów dolarów. Oznacza to, że na tym etapie stopa zwrotu z finansowego wsparcia dla Trumpa wyniosła dla Muska aż 12 761 proc. 

Mogą być też perturbacje

Jak jednak pisze CNN, to, czy Musk zyska na prezydenturze Trumpa także w przyszłości, nie jest już takie oczywiste. Chodzi między innymi o stosunek prezydenta elekta do aut elektrycznych, produkowanych także przez należącą do Muska Teslę.

Wcześniej Trump wielokrotnie wyrażał sceptycyzm wobec zastępowania produkcji aut spalinowych pojazdami elektrycznymi. Przekonywał, że są one zbyt drogie, nie są konkurencyjne w stosunku do aut z tradycyjnym napędem, a transformacja energetyczna przyczyniłaby się do zlikwidowania wielu miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

"Znaczną część swojej ogromnej fortuny Musk zawdzięcza rządowym dotacjom, otrzymywanym przez lata zarówno na rzecz firm takich jak Tesla czy SpaceX, jak i finansowym zachętom dla nabywców aut elektrycznych. Nawet gdyby wybory wygrała wiceprezydent Kamala Harris, wiele z tych pieniędzy nadal zasilałoby budżety firm Muska" - pisze CNN.

"Niewykluczone, że rządowe dofinansowania na auta elektryczne zostaną wstrzymane przed administrację Trumpa. Nie musi to jednak oznaczać katastrofy dla Muska. Jego fortuna może pozostać nietknięta, a on sam może paradoksalnie na takim ruchu skorzystać" - czytamy.

"Po przejęciu władzy Trump może nakazać Departamentowi Skarbu zmianę zasad określających, którzy nabywcy samochodów kwalifikują się do ulgi podatkowej na zakup auta elektrycznego, znacznie ograniczając tym samym jej dostępność. Jeżeli obóz Trumpa osiągnie jeszcze większą władzę i Kongres będzie kontrolowany przez republikanów, może uchwalić on przepisy, które całkowicie zlikwidują to rozwiązanie" - pisze CNN.

Musk jednak - przynajmniej publicznie - głośno nie oponuje przeciwko zniesieniu ulg dla nabywców aut elektrycznych. Wcześniej przekonywał, że na wsparciu rządowym zyskują przede wszystkim producenci aut spalinowych, którzy dopiero rozpoczynają energetyczną transformację. Tym samym rządowe pieniądze przyczyniały się do rozwoju konkurentów Tesli.

"Zabierzcie te dotacje. To tylko pomoże Tesli" - pisał Musk na X w lipcu.

Jak zauważa CNN, Tesla czuje coraz mocniej na karku oddech konkurencji. Przez rosnącą ofertę ze strony innych producentów sprzedaż Tesli padła o 2 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Był to pierwszy raz, gdy firma odnotowała taki spadek w historii swojego istnienia.

Trumpa najprawdopodobniej nie zrezygnuje jednak zupełnie z subsydiowania aut elektrycznych. Nie stracą raczej - przynajmniej w wymiarze bezpośrednim - producenci tych pojazdów. Dostają oni bowiem także dofinansowania do budowy fabryk aut elektrycznych, w tym również w południowych stanach, w których popularnością cieszy się Donald Trump. "Mało prawdopodobne, że Trump chciałby ukrócić to wsparcie i zrezygnować z nowych miejsc pracy w tych stanach, nawet jeśli ostatecznie skorzystają na tym konkurenci Muska" - czytamy w artykule CNN.

Bez oddechu regulatorów na karku

Jednoznacznie korzystne dla Tesli wydają się przewidywania dotyczące polityki Trumpa w sprawie aut autonomicznych.

"Jest prawdopodobne, że Trump będzie przychylnym okiem patrzył na plany Muska dotyczące wprowadzenia aut autonomicznych, wraz z zapowiadaną przez Muska flotą tak zwanych robotaksówek" - czytamy w artykule CNN.

"Naszym zdaniem Tesla i jej dyrektor generalny Elon Musk to prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów. Sądzimy, że zwycięstwo Trumpa pomoże przyspieszyć zatwierdzenie przez organy regulacyjne aut autonomicznych" - ocenia Garrett Nelson, analityk z CFRA Research.

CNN przypomina, że już działające w autach Tesli systemy wspomagania kierowcy, takie jak autopilot i w pełni autonomiczna jazda, są poddawane dochodzeniu federalnych organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa. Urzędnicy dokładniej przyglądają się ich funkcjonowaniu po serii awarii. "Dochodzenia te mogą spowolnić wydawanie pozwoleń na wprowadzenie do sprzedaży autonomicznych samochodów" - czytamy. Pod rządami Trumpa postępowania mogą być stopniowo wygaszane.

Możliwy poważny cios

Poważnie ugodzić w interesy Muska może jednak wznowienie wojny handlowej z Chinami. W Szanghaju znajduje się bowiem jedna z największych firm Tesli, produkowane w niej samochody odpowiadają za znaczną część zysków i wyników sprzedaży koncernu.

Zdaniem Daniel Ivesa, analityka do spraw technologii w Wedbush Securities, podczas tej kadencji Trump "będzie znacznie ostrzejszy" wobec Chin. - Wtedy negatywne skutki mogą przeważyć nad tymi pozytywnymi dla Tesli - mówi.

- Ponad 40 proc. dostaw Tesli pochodzi z rynku chińskiego. W razie ich nagłego ukrócenia, koncern znalazłby się poważnych tarapatach - komentuje.

Na przedsięwzięcia biznesmena negatywnie mogłoby wpłynąć także jego wejście w skład administracji Trumpa.

- Niezależnie od tego, czy Musk pełniłby w niej bardziej formalną czy nieformalną rolę, to ostatnią rzeczą, którą chcieliby widzieć inwestorzy Tesli, jest dalsze odrywanie Muska od kierowania Teslą - powiedział Ives.

Musk może być spokojny o SpaceX i X

Zdaniem CNN zmiana w Białym Domu nie będzie miała znaczącego wpływu na pozostałe firmy Muska - SpaceX czy X. Ta pierwsza staje w szranki ze zdecydowanie osłabionym przeciwnikiem Boeingiem, który ma poważne problemy z realizacją kosmicznych kontraktów, w tym z przewiezieniem z powrotem kosmonautów, znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Donald Trump według serwisu nie będzie wprowadzał raczej żadnych rozwiązań godzących w interesy X. Jednocześnie portal społecznościowy stanowi też tylko niewielką część ogromnego imperium Muska.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Newscom/PAP

Pozostałe wiadomości

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł PiS Daniel Obajtek. Reporter TVN24 Łukasz Frątczak dopytywał byłego szefa Orlenu o spadek kursu akcji spółki za jego kadencji oraz raport na temat inwigilacji posłów opozycji na zlecenie firmy.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP