Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości czterech milionów euro za to, że nie wprowadzono Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Do momentu usunięcia naruszenia za każdy dzień Polska będzie musiała dodatkowo zapłacić 50 tysięcy euro. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało zakończenie prac nad Prawem komunikacji elektronicznej w maju.
TSUE w czwartek 14 marca 2024 r. wydał wyrok w sprawie dotyczącej opóźnienia w implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.
Zgodnie z orzeczeniem TSUE Polska została zobowiązana do zapłaty: ryczałtu w wysokości 4 milionów euro oraz okresowej kary pieniężnej w wysokości 50 tys. euro dziennie, licząc od tego dnia do dnia usunięcia naruszenia; zwrotu kosztów postępowania przed TSUE.
Reakcja resortu cyfryzacji
"Zaniechania poprzedniego rządu spowodowały, że Polska będzie musiała zapłacić wysokie kary. Prace nad wdrożeniem przepisów w nowej kadencji prowadzone są bardzo intensywnie" - przekazało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.
- Do tej ustawy (nowe Prawo komunikacji elektronicznej) próbowano wpisać rozwiązania nazywane lex pilot. Jeszcze będąc w opozycji, protestowaliśmy przeciwko wrzutkom politycznym do tego projektu. Doprowadziliśmy do wysłuchania publicznego, którego poprzedni rząd się przestraszył i wycofał projekt ustawy - tłumaczył niedawno w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Jak wyjaśniał, "pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji wszystko przygotowywali na czas, ale już na politycznym poziomie była blokada". - Za takie podejście polscy obywatele będą musieli zapłacić kary. To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycje w Ostrołęce, siedemdziesiąt milionów złotych na wybory kopertowe, setki milionów dla Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdził.
Czytaj także: Koniec lex pilot. Kancelaria premiera wyjaśnia
W czwartkowym komunikacie przekazano, że resort planuje w maju zakończyć prace nad Prawem komunikacji elektronicznej. "Z uwagi na znaczące opóźnienia w implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, Minister Cyfryzacji wystąpił z wnioskiem o procedowanie projektów ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisów wprowadzających z zastosowaniem trybu odrębnego (przyspieszonego), na co Sekretarz Rady Ministrów wyraziła zgodę" - napisano.
"Aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji analizuje uwagi oraz przygotowuje projekt do przedstawienia na Stałym Komitecie Rady Ministrów. Zakończenie rządowego etapu prac legislacyjnych planowane jest na maj, tak, aby projekty mogły zostać skierowane do Sejmu najpóźniej w czerwcu" - dodano.
Dyrektywa i wyrok TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 marca 2024 r. wydał wyrok w sprawie C-452/22 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczący braku transpozycji dyrektywy 2018/1972 ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej.
Dyrektywa ustanawiająca Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej weszła w życie 20 grudnia 2018 r. i zawiera pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej. Termin jej transpozycji upłynął dnia 21 grudnia 2020 r. W związku z brakiem implementacji dyrektywy przez Polskę, dnia 8 lipca 2022 r. Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nitpicker / Shutterstock