Decyzja TSUE w sprawie kary na Polskę. "Zaniechania poprzedniego rządu"

Źródło:
PAP
Wiceminister cyfryzacji: wydano prawie dwa miliony złotych, z aplikacji ostatecznie skorzystało całe osiem osób
Wiceminister cyfryzacji: wydano prawie dwa miliony złotych, z aplikacji ostatecznie skorzystało całe osiem osóbTVN24
wideo 2/4
Wiceminister cyfryzacji: wydano prawie dwa miliony złotych, z aplikacji ostatecznie skorzystało całe osiem osóbTVN24

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości czterech milionów euro za to, że nie wprowadzono Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Do momentu usunięcia naruszenia za każdy dzień Polska będzie musiała dodatkowo zapłacić 50 tysięcy euro. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało zakończenie prac nad Prawem komunikacji elektronicznej w maju.

TSUE w czwartek 14 marca 2024 r. wydał wyrok w sprawie dotyczącej opóźnienia w implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Zgodnie z orzeczeniem TSUE Polska została zobowiązana do zapłaty: ryczałtu w wysokości 4 milionów euro oraz okresowej kary pieniężnej w wysokości 50 tys. euro dziennie, licząc od tego dnia do dnia usunięcia naruszenia; zwrotu kosztów postępowania przed TSUE.

Reakcja resortu cyfryzacji

"Zaniechania poprzedniego rządu spowodowały, że Polska będzie musiała zapłacić wysokie kary. Prace nad wdrożeniem przepisów w nowej kadencji prowadzone są bardzo intensywnie" - przekazało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

- Do tej ustawy (nowe Prawo komunikacji elektronicznej) próbowano wpisać rozwiązania nazywane lex pilot. Jeszcze będąc w opozycji, protestowaliśmy przeciwko wrzutkom politycznym do tego projektu. Doprowadziliśmy do wysłuchania publicznego, którego poprzedni rząd się przestraszył i wycofał projekt ustawy - tłumaczył niedawno w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Jak wyjaśniał, "pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji wszystko przygotowywali na czas, ale już na politycznym poziomie była blokada". - Za takie podejście polscy obywatele będą musieli zapłacić kary. To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycje w Ostrołęce, siedemdziesiąt milionów złotych na wybory kopertowe, setki milionów dla Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdził.

Czytaj także: Koniec lex pilot. Kancelaria premiera wyjaśnia

W czwartkowym komunikacie przekazano, że resort planuje w maju zakończyć prace nad Prawem komunikacji elektronicznej. "Z uwagi na znaczące opóźnienia w implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, Minister Cyfryzacji wystąpił z wnioskiem o procedowanie projektów ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisów wprowadzających z zastosowaniem trybu odrębnego (przyspieszonego), na co Sekretarz Rady Ministrów wyraziła zgodę" - napisano.

"Aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji analizuje uwagi oraz przygotowuje projekt do przedstawienia na Stałym Komitecie Rady Ministrów. Zakończenie rządowego etapu prac legislacyjnych planowane jest na maj, tak, aby projekty mogły zostać skierowane do Sejmu najpóźniej w czerwcu" - dodano.

Dyrektywa i wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 marca 2024 r. wydał wyrok w sprawie C-452/22 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczący braku transpozycji dyrektywy 2018/1972 ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej.

Dyrektywa ustanawiająca Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej weszła w życie 20 grudnia 2018 r. i zawiera pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej. Termin jej transpozycji upłynął dnia 21 grudnia 2020 r. W związku z brakiem implementacji dyrektywy przez Polskę, dnia 8 lipca 2022 r. Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nitpicker / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Wrzucenie wszystkich do jednego worka, tak jak to zrobił GUS, nie pokazuje problemu, z którym faktycznie się borykamy w kwestii różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn - uważa Olga Kozierowska, prezeska i założycielka fundacji Włączeni Plus, której częścią jest Sukces Pisany Szminką. Jak podkreśla dr hab. Iga Magda, wiceprezeska zarządu Instytutu Badań Strukturalnych, dane udostępnione w ostatnim czasie pokazują, że obraz nierówności płacowych jest znacznie bardziej skomplikowany i niejednoznaczny.

"Ubóstwo w Polsce ma twarz kobiety". Jak wygląda luka płacowa?

"Ubóstwo w Polsce ma twarz kobiety". Jak wygląda luka płacowa?

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Greenwich Investments, będącego właścicielem Grupy Graal, przez spółkę Lisner - przekazał PAP departament komunikacji urzędu. Jak podkreślają eksperci, będzie to jeden z największych transferów w branży spożywczej na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Spożywczy lider przejmuje polską firmę. Jest decyzja UOKiK

Spożywczy lider przejmuje polską firmę. Jest decyzja UOKiK

Źródło:
PAP

We wtorek zostanie wypłacona druga transza tak zwanych czternastek o łącznej wartości 1,3 miliarda złotych. Pieniądze trafią do ponad 970 tysięcy emerytów - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Niemal milion osób dostanie większy przelew z ZUS

Niemal milion osób dostanie większy przelew z ZUS

Źródło:
PAP

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 5 procent – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W lipcu, według danych GUS, było ono na tym samym poziomie.

Bezrobocie wciąż rekordowo niskie

Bezrobocie wciąż rekordowo niskie

Źródło:
PAP

W sierpniu tego roku Lotnisko Warszawa-Radom obsłużyło ponad 21 tysięcy pasażerów, czyli niemal tyle samo, co w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z danych Polskich Portów Lotniczych. Według wcześniejszych prognoz tegoroczne wyniki portu miały wzrosnąć dwukrotnie.

Podróżni nie chcą latać z Radomia. Do realizacji planów sporo brakuje

Podróżni nie chcą latać z Radomia. Do realizacji planów sporo brakuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szara strefa tytoniowa w Polsce wyniosła w minionym roku 3,6 procent rynku, co oznacza spadek w stosunku do poprzednich lat - poinformowało KPMG w komunikacie prasowym. Dla porównania w Unii Europejskiej osiągnęła 8,3 procent rynku. Branża tytoniowa alarmuje jednak rząd, że podwyższenie stawek akcyzy od przyszłego roku doprowadzi do ponownego wzrostu szarej strefy we wszystkich kategoriach wyrobów tytoniowych w Polsce. Strata fiskusa na nielegalnych papierosach w ubiegłym roku to ponad miliard złotych.

Papierosy spod lady. Tak wypadła Polska na tle Europy

Papierosy spod lady. Tak wypadła Polska na tle Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na mBank karę w wysokości ponad 4 milionów złotych za niezawiadomienie osób poszkodowanych wyciekiem danych - podano w komunikacie na stronie urzędu. W przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl stanowisku mBank przekazał, że nie zgadza się z decyzją prezesa UODO i odwoła się do sądu.

UODO nałożył 4 miliony złotych kary na mBank

UODO nałożył 4 miliony złotych kary na mBank

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 września br. wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku ze specustawą covidową - przypomina resort rodziny. Wspominany termin odnosi się także do kart parkingowych, które umożliwiają parkowanie na tak zwanych kopertach. Co zrobić, by zachować ciągłość uprawnień?

Ważny termin dla kierowców. Bez tego wniosku posypią się mandaty

Ważny termin dla kierowców. Bez tego wniosku posypią się mandaty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na zasypanie przepaści pomiędzy gospodarką Unii Europejskiej a gospodarką USA potrzeba od 750 miliardów euro do 800 rocznie - wynika z najnowszego raportu przedstawionego Ursuli von der Leyer, szefowej Komisji Europejskiej, przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank - ECB). Źródłem ich finansowania miałaby być emisja wspólnego długu. - Po pierwsze wspólne priorytety - skomentowała szefowa KE na konferencji prasowej w Belgii.

Unii Europejskiej potrzeba setek miliardów euro. "Na zasypanie przepaści"

Unii Europejskiej potrzeba setek miliardów euro. "Na zasypanie przepaści"

Źródło:
PAP

Polacy oszczędzają, firmy kurierskie zacierają ręce. Wydajemy mniej, ale kupujemy taniej i częściej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że w związku z tym konsumenci coraz chętniej decydują się korzystanie z automatów paczkowych.

Zmiany w zwyczajach Polaków. "Stąd sukces chińskich platform"

Zmiany w zwyczajach Polaków. "Stąd sukces chińskich platform"

Źródło:
PAP

Część klientów sieci sklepów Biedronka jest uprawniona do otrzymania vouchera o wartości 150 zł na cały asortyment w ramach jednorazowych zakupów - wynika z komunikatu udostępnionego na stronie sklepu. To skutek decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w związku z akcją promocyjną sklepu, która "naruszała zbiorowe interesy konsumentów".

Biedronka zwraca klientom pieniądze. Konsekwencje nieudanej promocji

Biedronka zwraca klientom pieniądze. Konsekwencje nieudanej promocji

Źródło:
tvn24.pl

Liczba wolnych miejsc pracy na koniec drugiego kwartału tego roku wynosiła 110,8 tysiąca - wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to mniej o 2,1 procenta w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej wolnych wakatów jest w budownictwie. GUS policzył także, ilu cudzoziemców pracuje Polsce.

Jest praca. Jedna branża przoduje w liczbie wakatów

Jest praca. Jedna branża przoduje w liczbie wakatów

Źródło:
PAP

Tylko w sierpniu 2024 roku zespół zgłosił do zablokowania 3215 niebezpiecznych domen - podał w komunikacie CSIRT KNF. Podkreślił, że "cyberprzestępcy nie ustępują w tworzeniu nowych stron phishingowych".

3215 niebezpiecznych domen. "Wyłudzane były środki"

3215 niebezpiecznych domen. "Wyłudzane były środki"

Źródło:
tvn24.pl

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk jest na najlepszej drodze, by zostać pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku - wynika z raportu grupy zajmującej się śledzeniem bogactwa Informa Connect Academy, na który powołuje się brytyjski dziennik "Guardian".

Media: Elon Musk na drodze do bycia pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku

Media: Elon Musk na drodze do bycia pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku

Źródło:
"Guardian"

Projekt ustawy wdrażającej Akt o sztucznej inteligencji (AI) ma powstać do końca 2024 roku - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że AI ma pomóc w cyfrowej transformacji polskiej gospodarki.

Wicepremier zapowiada projekt dotyczący sztucznej inteligencji. "Będziemy jednym z liderów"

Wicepremier zapowiada projekt dotyczący sztucznej inteligencji. "Będziemy jednym z liderów"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska powinna już w przyszłym roku dokonać przeglądu przepisów, które zakazują sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku - stwierdził włoski minister przemysłu Adolfo Urso, którego cytuje Reuters.

Zakaz aut spalinowych. Apel do Brukseli

Zakaz aut spalinowych. Apel do Brukseli

Źródło:
PAP

Polacy pokochali zakupy w sieci, niestety zdają sobie z tego sprawę oszuści, mniejsi i więksi. Niektórzy będą próbowali nas okraść, inni zaś wcisnąć nam tandetę pod przykrywką dobrej jakości towaru. Przeciwko nim nie jesteśmy bezbronni, a pierwsze co możemy zrobić, to zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Korzystają miliony Polaków. Na te szczegóły trzeba zwrócić uwagę

Korzystają miliony Polaków. Na te szczegóły trzeba zwrócić uwagę

Źródło:
tvn24.pl

Były prezydent USA i kandydat republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich Donald Trump zapowiedział podczas wiecu w stanie Wisconsin, że w przypadku wygrania wyborów nałoży 100 procentowe cła na towary z państw, które zrezygnują z handlu w dolarach - przekazała agencja Bloomberga.

"Jeśli zrezygnujesz z dolara, nie będziesz robić interesów z USA"

"Jeśli zrezygnujesz z dolara, nie będziesz robić interesów z USA"

Źródło:
PAP

Związki zawodowe z Grupy Azoty Puławy proszą premiera Donalda Tuska o "natychmiastową interwencję" z powodu złej sytuacji w spółce - wynika z pisma związkowców do szefa rządu. Związki zgłosiły też zastrzeżenie do wypowiedzenia przez zarząd firmy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).

Apel do premiera o "natychmiastową interwencję"

Apel do premiera o "natychmiastową interwencję"

Źródło:
PAP

Rosyjskie banki praktycznie opróżniły swoje rezerwy juana. Głównie dlatego, że chińskie instytucje finansowe obawiają się dokonywania płatności na rzecz Moskwy w obawie przed amerykańskimi sankcjami.

Rosyjskim bankom kończą się juany

Rosyjskim bankom kończą się juany

Źródło:
Reuters

To przecież może doprowadzić do tragedii. Zbulwersował mnie styl podejścia spółki Skarbu Państwa do sprawy - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl pan Krzysztof, który otrzymał w sumie 40 dodatkowych faktur do zapłaty za prąd za ubiegłe lata. Podobne historie opowiedzieli nam między innymi przedstawiciel jednej z OSP oraz kurator osób ubezwłasnowolnionych. - Zabrakło otwartej i przejrzystej komunikacji - przyznaje biuro prasowe Energi.

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

Źródło:
tvn24.pl

Selena Gomez, znana szeroko jako aktorka i piosenkarka, ale także przedsiębiorczyni i inwestorka, dołączyła do grona miliarderów. Bloomberg oszacował wartość jej majątku na 1,3 miliarda dolarów. Jak się okazuje, w większości to zasługa jej linii kosmetyków do makijażu.

Znana aktorka i piosenkarka została miliarderką

Znana aktorka i piosenkarka została miliarderką

Źródło:
CNN