Chiny i USA zobowiązują się do współpracy w sprawie klimatu

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters, PAP

Pekin i Waszyngton zacieśnią współpracę w zakresie działań mających powstrzymać zmiany klimatyczne - poinformował główny negocjator Chin do spraw klimatu Xie Zhenhua. Porozumienie między krajami zakłada miedzy innymi ograniczenie emisji metanu. Trwają prace nad tekstem porozumienia kończącego szczyt COP26 w Glasgow.

Xie Zhenhua powiedział, że Stany Zjednoczone i Chiny, dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych na świecie, osiągnęły w środę porozumienie w sprawie wspólnej deklaracji dotyczącej działań mających ograniczyć zmiany klimatyczne. - Obie strony będą pracować wspólnie i z innymi stronami, aby zapewnić udany COP26 i ułatwić osiągnięcie zarówno ambitnego, jak i wyważonego celu – stwierdził Xie Zhenhua.

Wspólne oświadczenie Chin i USA w sprawie zmian klimatu

We wspólnym oświadczeniu przedstawiono plany współpracy w zakresie ograniczenia emisji metanu oraz uzgodniono potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz powstrzymania wylesiania. Chiny nie podpisały uzgodnionej w pierwszym tygodniu COP26 deklaracji ponad 100 państw, które zobowiązały się do ograniczenia emisji metanu do 2030 r. o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 r.

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry powiedział dziennikarzom na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, że choć kraje różnią się między sobą w wielu sprawach, to w kwestii zmian klimatu współpraca jest jedynym sposobem na wykonanie zadania. - Musimy to zrobić znacznie szybciej w tym decydującym dziesięcioleciu - nie dlatego, że Chiny czy USA mówią, że musimy, ale dlatego, że nauka mówi, że musimy. Teraz, dzięki temu ogłoszeniu, osiągnęliśmy nowy etap - oświadczył.

Chiny na COP26

Prezydent Chin Xi Jinping nie uczestniczy osobiście w szycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zamiast tego w zeszłym tygodniu przekazał pisemne oświadczenie, zaprezentowane w części otwierającej szczyt, podczas której przywódcy zwykle wygłaszają przemówienia.

Nie składał w nim żadnych dodatkowych deklaracji dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Wezwał kraje biorące udział w wydarzeniu do dotrzymywania swoich zobowiązań i "wzmacniania wzajemnego zaufania i współpracy".

Xi Jinping obiecał na Walnym Zgromadzeniu ONZ we wrześniu, że Chiny osiągną neutralność klimatyczną do 2060 roku. W poniedziałek władze Chin przyznały jednak, że zapowiedziane przez przywódcę kraju Xi Jinpinga rozwiązanie będzie "trudne". Chiny emitują najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery na całym świecie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Konferencja klimatyczna COP26

Głównym celem COP26 jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie w walce z globalnym ociepleniem i redukcją emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

Brytyjski rząd chce, by ten główny cel zrealizowany został dzięki porozumieniom w czterech kwestiach, streszczonych hasłem "coal, cash, cars, trees" - węgiel, pieniądze, samochody, drzewa. Dotychczas udało się osiągnąć porozumienie w sprawie zatrzymania deforestacji oraz odejścia od węgla, choć tego drugiego nie podpisały kraje, które są jego największymi użytkownikami, m.in. Chiny, Indie, USA i Australia.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości