Chiński miliarder stracił ponad 90 procent fortuny

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN

Tylko w ciągu sześciu lat majątek chińskiego miliardera Hui Ka Yana skurczył się o aż 93 procent - informuje CNN. Tak znaczący spadek ma związek z kryzysem na chińskim rynku nieruchomości i kłopotami finansowymi firmy zarządzanej przez biznesmena.

Jeszcze w 2017 roku Hui Ka Yan mógł pochwalić się majątkiem w wysokości 42 miliardów dolarów i tytułem drugiego najbogatszego człowieka w Chinach. Chociaż biznesmen wciąż jest miliarderem, to zasobność jego portfela w ciągu sześciu lat znacznie uszczuplała. Obecnie Chińczyk posiada "jedynie" trzy miliardy dolarów. Oznacza to, że stracił aż 93 proc. wartości swojego majątku.

Czytaj więcej: Bernard Arnault - najbogatszy człowiek świata. "Czarujący uśmiech, zęby ze stali">>>

Rachunek za długi Evergrande

Tak znaczący spadek jest związany między innymi z sytuacją firmy zarządzanej przez Hui Ka Yana. Biznesmen jest prezesem firmy deweloperskiej Evergrande, która w 2021 roku alarmowała o swoich poważnych kłopotach finansowych i astronomicznym zadłużeniu. Niezapłacone zobowiązania firmy szacowane są na aż 300 miliardów dolarów. Za krytyczną sytuację firmy Hui Ka Yan musiał odpowiedzieć własnym majątkiem. W reakcji na apel chiński władz, miliarder zaczął wyprzedaż swoich aktywów. Pod młotek trafiły luksusowe rezydencje i nowoczesne prywatne odrzutowce.

To tylko jednak kropla w morzu potrzeb. W 2021 Evergrande nie wypłacił międzynarodowym inwestorom należnych odsetek od swoich obligacji dolarowych. Obawy o przyszłość firmy wzrosły jeszcze bardziej rok później, gdy firma ujawniła swojego wstępnego planu restrukturyzacji zadłużenia. "Analitycy od dawna obawiają się, że upadek Evergrande może wywołać olbrzymi kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Sektor odpowiada za aż 30 proc. PKB Chin" - pisze CNN.

Rekordowy spadek

CNN zwraca uwagę, że Hui Ka Yan nie jest jedynym miliarderem, który w ostatnim czasie stracił znaczną część swojego majątku. Rekord należy do Elona Muska, jeszcze niedawno najbogatszego człowieka świata. Tylko w ciągu kilkunastu miesięcy fortuna Muska skurczyła się o aż 200 miliardów dolarów. Założyciel Tesli wciąż jednak pozostaje drugim najbogatszym człowiekiem na świecie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości