278 tysięcy dolarów na minutę. Tak zarabiają wielkie koncerny naftowe

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Szefowa KE: proponujemy całkowity zakaz importu ropy naftowej z Rosji
Szefowa KE: proponujemy całkowity zakaz importu ropy naftowej z Rosji
wideo 2/7
Szefowa KE: proponujemy całkowity zakaz importu ropy naftowej z Rosji

278 tysięcy dolarów na minutę - tyle zarabiają wielkie koncerny naftowe według belgijskiego dziennika "De Standaard". W ciągu trzech miesięcy osiągnęły zysk w wysokości 36 miliardów dolarów. To efekt między innymi wysokich cen ropy naftowej.

Największe koncerny naftowe są zwycięzcami wojny na Ukrainie, pisze gazeta. "Miliardy euro płyną jak nigdy dotąd. Zyskują akcjonariusze, natomiast odbiorcy energii płacą niebotyczne rachunki" - czytamy w "De Standaard".

Tak zarabiają koncerny naftowe

Jak podaje agencja Bloomberg, BP podwoiło w pierwszym kwartale roku swoje zyski do 6,2 miliarda dolarów. "Chevron zarobił 6,3 miliarda dolarów, co jest najwyższą wartością od dekady. Exxon Mobil zarobił 5,5 miliarda dolarów, a Shell osiągnął zysk w wysokości 9 mld dolarów" - napisała agencja.

I rzeczywiście - cena ropy naftowej jest obecnie najwyższa od 14 lat, a gaz nigdy nie był w Europie tak drogi. "Ceny rosną, a nie zwiększają się koszty produkcji" - podkreśla Bloomberg.

Indeks Bloomberg Oil Majors Index, który obejmuje siedmiu głównych producentów ropy, wzrósł od 1 stycznia o ponad 25 procent.

Ceny ropy naftowej

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dolarów, a WTI na 92,8 dolarów. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę. 

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości