Kąpiel góra 5 minut, ciemne witryny w sklepach. Tak Europa oszczędza energię

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Janusz Steinhoff o uzależnieniu Europy od rosyjskiego gazu
Janusz Steinhoff o uzależnieniu Europy od rosyjskiego gazuTVN24
wideo 2/8
TVN24Janusz Steinhoff o uzależnieniu Europy od rosyjskiego gazu

Dostawy gazu z Rosji do Europy pozostają ograniczone. W związku ze zmniejszoną dostępnością surowca poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Niemcy i Francja uchwaliły prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. W Finlandii pojawiają się apele o ograniczenie czasu spędzanego w saunach i korzystania z telefonu komórkowego. Z kolei duńskie władze zalecają obywatelom skrócenie kąpieli.

Ceny gazu w Europie osiągnęły w miniony piątek 341 euro za MWh, blisko rekordowego poziomu 345 euro z marca - poinformował portal France24. Ceny energii wzrosły m.in. dlatego, że dostawy surowca z Rosji pozostają ograniczone. Moskwa w przeszłości pokrywała około 40 proc. zapotrzebowania UE na gaz. Ponadto Gazprom ogłosił trzydniowe zamknięcie całego gazociągu Nord Stream 1. Jak wynika z komunikatu firmy, gaz nie popłynie do Niemiec w dniach od 31 sierpnia do 2 września. Europa obawia się też drastyczniejszych cięć zimą.

Jedna piąta energii elektrycznej w Europie jest wytwarzana przez elektrownie gazowe, więc spadki podaży nieuchronnie prowadzą do wyższych cen. Stąd część krajów UE już wprowadza przepisy dotyczące oszczędzania energii.

Niemcy

W Niemczech od 1 września do 28 lutego drzwi sklepów nie mogą być stale otwarte; pomniki i obiekty reklamowe, w tym witryny sklepowe, nie mogą być podświetlane w godzinach 22.00-6.00.

W miejscu pracy temperatura zimą nie może przekraczać 19 stopni Celsjusza, a w budynkach użyteczności publicznej korytarze i hale muszą pozostać nieogrzewane, podobnie jak woda do mycia rąk. Zwolnione z tego są tylko placówki medyczne, żłobki, przedszkola i szkoły.

Prywatne baseny wewnętrzne i zewnętrzne nie mogą być ogrzewane gazem lub energią elektryczną z sieci, ale nie dotyczy to basenów w hotelach, obiektach wypoczynkowych czy ośrodkach rehabilitacyjnych.

Francja

W połowie lipca we Francji, która otrzymuje około jednej piątej dostaw gazu z Rosji, ogłoszono plan "umiaru energetycznego", który ma zostać przedstawiony pod koniec września. Rząd zamierza zabronić sklepom pozostawiania otwartych drzwi w czasie, kiedy działa klimatyzacja lub ogrzewanie, podświetlania reklam i bilbordów od godziny 1 w nocy do 6 rano, co obowiązuje już dziś w miastach do 800 tys. mieszkańców.

Do października francuskie sieci supermarketów mają zmniejszyć oświetlenie powierzchni handlowych o 30 proc. i obniżyć temperaturę do 17 stopni w godzinach szczytu zakupów.

We Francji uchwalono już prawo ograniczające klimatyzację do 26 stopni Celsjusza i ogrzewanie do 19 stopni, ale dopiero teraz władze mają zadbać o jego przestrzeganie.

Hiszpania

W sierpniu na terenie Hiszpanii zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej. W budynkach publicznych ogrzewania zimą nie może być wyższe niż 19 stopni. Po godzinie 22 budynki użyteczności publicznej i witryny sklepowe nie mogą być podświetlane, a do końca września każdy klimatyzowany lub ogrzewany lokal musi mieć zainstalowany mechanizm automatycznego zamykania drzwi, by uniknąć marnowania energii.

Minister energii i środowiska Teresa Ribera pochwaliła się niedawno, że po wejściu w życie nowych regulacji zużycie energii elektrycznej w Hiszpanii spadło o 3,7 proc.

Włochy

We Włoszech nowy plan zmniejszenia konsumpcji energii w najbliższych dniach może zostać zatwierdzony na posiedzeniu gabinetu.

Według włoskich mediów może on obejmować obniżenie temperatur i skrócenie godzin ogrzewania w domach i biurach w okresie zimowym, ograniczenie oświetlenia miejsc publicznych i sklepów w nocy, a także wydłużenie działania elektrowni węglowych.

Grecja

Grecki rząd ogłosił już w czerwcu środki mające na celu ograniczenie zużycia energii w sektorze publicznym o 10 proc. Władze będą oferować zachęty finansowe organizacjom oszczędzającym energię, a także stworzą cyfrowy system monitorowania zużycia energii. Przewidywane środki obejmują kontrole temperatury w budynkach, wyłączanie świateł i komputerów w nocy i zmiany w oświetleniu ulic.

Finlandia

Fiński rząd ogłosił kampanię wzywającą gospodarstwa domowe, a także firmy i organizacje do ograniczenia konsumpcji energii. Kampania ma na celu trwałe obniżenie zużycia energii i oficjalnie rozpocznie się w październiku.

W jej ramach ma dojść do obniżenia temperatury w pomieszczeniach zimą, zwiększenia wykorzystania transportu publicznego oraz zmniejszenia prędkości pojazdów, zażywania krótszych kąpieli i skrócenia czasu spędzanego przy komputerach i telefonach.

Rząd zachęca również do spędzania mniej czasu w saunach, które są fińską tradycją narodową.

Skandynawia

Gabinet premier Szwecji Magdaleny Andersson ma nadzieję przeznaczyć równowartość około 28 mld zł na rekompensaty dla gospodarstw domowych i firm, które pomogą zmniejszyć zużycie energii. Chodzi tutaj m.in. o izolację poddaszy i elewacji, wymianę baterii umywalkowych na bardziej wydajne, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz uzupełnienie systemów grzewczych o pompę ciepła.

Duńskie władze zalecają obywatelom m.in. skrócenie kąpieli do 5 minut i nieużywanie elektrycznych suszarek do ubrań.

Również nienależąca do UE Szwajcaria zwróci się do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw z apelem o m.in. obniżanie temperatury ogrzewania w pomieszczeniach zimą w celu zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości