TVN24 Biznes | Ze świata

Odpowiedź na "szantaż Putina". Minister pochwaliła się wynikami

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
Reuters

Zużycie energii elektrycznej w Hiszpanii spadło o 3,7 procent w ciągu tygodnia - powiedziała w środę minister energii i środowiska Teresa Ribera. Wcześniej kraj z Półwyspu Iberyjskiego przyjął nadzwyczajne środki w celu oszczędzania energii, pomimo upalnego lata. W lipcu blisko jedną trzecią energii w Hiszpanii wyprodukowały elektrownie gazowe.

Na początku ubiegłego tygodnia na terenie Hiszpanii zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej. Rygorystyczne kontrole temperatury w obiektach i wymagania dotyczące wyłączania świateł w budynkach publicznych oraz witrynach sklepowych mają przyczynić się do ponad połowy oszczędności energii, obiecanych przez Hiszpanię w ramach ogólnoeuropejskiego zobowiązania do ograniczenia zużycia gazu przed zimą, w związku z niepewnymi dostawami z Rosji - powiedziała Ribera.

- Będziemy w stanie wspólnie odpowiedzieć na szantaż energetyczny Putina - podkreśliła hiszpańska minister na konferencji prasowej.

Według danych ministerstwa energii w porównaniu z tym samym tygodniem przed rokiem zużycie energii spadło o 6 procent.

Zmniejszenie zużycia gazu

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na zmniejszenie zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą, w okresie od 1 sierpnia do 31 marca. Cel jest dobrowolny. Chociaż wszystkie kraje UE dołożą wszelkich starań, by zrealizować zakładane redukcje w zużyciu gazu, to Rada UE określiła pewne wyłączenia i możliwości wnioskowania o odstępstwo od powyższego celu.

Mając ograniczone możliwości eksportu nadmiaru gazu do sąsiednich krajów, Hiszpania zgodziła się na 7-proc. redukcję zużycia.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Hiszpania polega na elektrowniach gazowych, które wytwarzają dużą część energii elektrycznej. W lipcu elektrownie wyprodukowały 31 proc. energii w kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości