Najbogatsi ludzie świata. Zmiana na szczycie

Najbogatsi stali się jeszcze bogatsi
TVN24 BiSNajbogatsi stali się jeszcze bogatsi

Bill Gates powrócił na szczyt listy najbogatszych ludzi na świecie. W zestawieniu Bloomberga współzałożyciel i były prezes Microsoftu zepchnął z fotela lidera szefa Amazona Jeffa Bezosa.

Według Bloomberg Billionaires Index majątek Gatesa wynosi 110 mld dolarów (stan po zakończeniu piątkowych notowań na Wall Street). 64-latek od początku roku wzbogacił się aż o 19,5 mld dolarów.

Z kolei fortuna drugiego obecnie na liście Jeffa Bezosa stopniała o 16,2 mld dolarów i wynosi 109 mld dolarów.

Różnica jest więc stosunkowo niewielka i po zamknięciu poniedziałkowych notowań giełdowych w USA może ulec zmianie.

Odzyskał prowadzenie

W ubiegłym miesiącu, po ponad dwóch latach przerwy, Gates na krótko wskoczył na szczyt listy najbogatszych. Stało się to po tym, jak Amazon poinformował, że jego zysk za trzy miesiące kończące się we wrześniu spadł o prawie 28 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wiązał się z tym spadek kursu akcji spółki Bezosa.

Teraz Gates znów odzyskał prowadzenie, ponieważ akcje Microsoftu zyskały w piątek 1,3 proc. (w tym roku o prawie 48 proc.), co spowodowało wzrost wartości jego majątku, a kurs akcji Amazona spadł o 0,9 proc.

W październiku Microsoft wygrał ponadto z Amazonem opiewający na kwotę 10 miliarda dolarów kontrakt dla Pentagonu na dostawę usług i oprogramowania z zakresu chmury.

Dystans dzielący jeszcze niedawno obu miliarderów stopniał po tym, jak 55-letni Bezos wziął w tym roku rozwód i w jego ramach przekazał swojej byłej żonie MacKenzie 4 proc. akcji Amazona o szacunkowej wartości niemal 40 mld dolarów.

Obecnie trzecie miejsce na liście Bloomberga zajmuje Bernard Arnault, z majątkiem szacowanym na 103 mld dolarów. Francuz jest prezesem koncernu LVMH - właściciela 70 marek luksusowych z całego świata z branży modowej, kosmetycznej, biżuteryjnej oraz alkoholowej. Do grupy należą m.in. Louis Vuitton, Dior, Fendi czy Givenchy.

Autor: tol / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości