Ateny chcą wstrzymać prywatyzację Pireusu. Chiny zaniepokojone

Ze świata

Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Nowy rząd Grecji zapowiedział, że chce wstrzymać proces prywatyzacji portu w Pireusie

Chińskie ministerstwo handlu wyraziło w czwartek głębokie zaniepokojenie planami greckiego rządu w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji portu w Pireusie. Większościowy pakiet akcji zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company).

- Z artykułów prasowych dowiedzieliśmy się, że nowy grecki rząd ogłosił 28 stycznia zakończenie prywatyzacji portu w Pireusie. To nas bardzo niepokoi - oświadczył rzecznik resortu handlu Shen Danyang.

Jak dodał, chińskie władze liczą na to, że uda im się upomnieć grecki rząd, "by chronił praw i legalnych interesów chińskich firm w Grecji, w tym COSCO".

Zapowiedzi rządu

W środę nowy rząd Aleksis Ciprasa zapowiedział, że chce wstrzymać proces prywatyzacji portu w Pireusie, największego w Grecji, portu w Salonikach, a także państwowych zakładów energetycznych DEI. Port w Pireusie jest centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele.

Po pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas powiedział, że wstrzymanie prywatyzacji jest zgodne z programem wyborczym lewicowo-populistycznej Syrizy, która zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji. Dritsas ogłosił też, iż chińskie inwestycje opiewające na 320 mln euro w porcie kontenerowym Pireus zostaną zawieszone.

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO nabyła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana na odkupienie 67 proc. udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem. Prywatyzację zapoczątkował poprzedni konserwatywny rząd Antonisa Samarasa. Według agencji AFP pierwsza, środowa reakcja chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych na grecką zapowiedź była umiarkowana.

- W 2008 roku grupa COSCO otrzymała koncesję na rozbudowę dwóch głównych terminali kontenerowych w porcie w Pireusie. To wzorcowy przykład współpracy typu win-win między dwoma krajami i uważamy, że oba rządy będą chętne kontynuować współpracę w różnych obszarach, gdyż jest ona korzystna dla obu narodów - powiedziała rzeczniczka chińskiej dyplomacji Hua Chunying.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)